PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą sprawiedliwego podziału środków NFZ

  • PAP    20 listopada 2011 - 12:24
Chcą sprawiedliwego podziału środków NFZ

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje do prezydenta i parlamentarzystów o zmianę przepisów regulujących zasady podziału środków NFZ.
Lekarze chcą, aby „sytuacja niesprawiedliwego i nierównego podziału środków publicznych była w przyszłości niemożliwa”.

Czytaj też: Śląscy lekarze szykują się do pikiety

O decyzjach podjętych podczas piątkowego posiedzenia zarządu krajowego OZZL poinformował w niedzielnym komunikacie wiceszef związku i przewodniczący jego śląskich struktur, dr Maciej Niwiński.

Czytaj też: Lekarze powalczą o zmianę prawa

Apel do prezydenta i parlamentarzystów, do którego wystosowania zarząd związku zobowiązał jego prezydium, wiąże się z październikową decyzją prezesa NFZ o podziale ponad 594 mln zł z rezerwy Funduszu. Prawie 538 mln zł z tej kwoty przypadło na woj. mazowieckie (zabierz głos/oceń marszałka województwa), ponad 41 mln zł – na pomorskie (zabierz głos/oceń marszałka województwa), a ponad 15 mln zł – na śląskie (zabierz głos/oceń marszałka województwa). Według związkowców, taki podział oznacza dyskryminację pacjentów większości województw.

„Zarząd stwierdza, że prezes NFZ dyskryminuje pacjentów większości województw i podzielił środki finansowe przeznaczone na leczenie chorych w roku 2012 w sposób rażąco niesprawiedliwy, naruszając tym samym konstytucyjne prawo każdego obywatela RP do równego dostępu do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych” – napisali w uchwale lekarze zrzeszeni w OZZL.

Zarząd związku uważa, że „niedopuszczalnym jest w państwie demokratycznym podział olbrzymich publicznych środków finansowych pochodzących z parapodatku, jakim jest obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne i z budżetu państwa (czyli z podatków), przez jedną osobę w państwie – prezesa NFZ – bez żadnej rzeczywistej kontroli społecznej oraz bez żadnych przejrzystych kryteriów podziału tych środków”.

Podczas posiedzenia zarządu związku ustalono także harmonogram dalszych działań i spotkań OZZL w związku z niezwykle napiętą – w ocenie uczestników zebrania – sytuacją w ochronie zdrowia. W woj. śląskim od września obowiązuje lekarskie pogotowie strajkowe. Zarząd OZZL zamierza wkrótce wystąpić o „niezwłoczne spotkanie” z nowym ministrem zdrowia, Bartoszem Arłukowiczem.

Zarząd OZZL przyjął także uchwałę w sprawie ustawy refundacyjnej. Związkowcy kwestionują m.in. przepisy dotyczące kar finansowych dla lekarzy za wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta czy z listą leków refundowanych. Za niewłaściwe uważają także przepisy dotyczące nowych wzorów recept.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2011-11-21 11:36:15

    Hehehe, rozśmieszyliście mnie p. lekarze - Polska krajem demokratycznym!!! Normalnie powinniście się jednak Panowie "przebadać" dla dobra pacjentów!!!