PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów: Co się odwlecze... Radni znów za połączeniem szpitali

  • aw/PAP    11 kwietnia 2017 - 11:59
Chorzów: Co się odwlecze... Radni znów za połączeniem szpitali
W szpitalu dziecięcym wciąż trwa akcja informacyjno-protestacyjna (fot.arch.)

Radni Chorzowa we wtorek (11 kwietnia) ponownie zdecydowali o połączeniu dwóch miejskich szpitali - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego z Zespołem Szpitali Miejskich.
• Wcześniejszą uchwałę w tej sprawie z lutego wojewoda śląski unieważnił z powodu niedotrzymania przez samorząd terminu konsultacji społecznych.

• Spór ws. połączenia Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO) toczy się od kilku miesięcy i wywołuje wiele emocji.

 

Za przyjęciem nowej uchwały o połączeniu szpitali zagłosowało 13 radnych, 8 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Głosowanie podczas nadzwyczajnej sesji poprzedziła długa i burzliwa dyskusja. Po przyjęciu uchwały większość publiczności wyszła z sali.

Spór ws. połączenia szpitali

Z propozycją fuzji wyszedł chorzowski samorząd, argumentując, że to odpowiedź na zapowiadaną reformę systemu służby zdrowia poprzez stworzenie tzw. sieci szpitali i jedyna możliwość utrzymania po jej wprowadzeniu świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie. Za połączeniem opowiadali się pracownicy ZSM, przeciw - personel szpitala dziecięcego. Spór trafił też na forum regionalne do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Podczas wtorkowej (11 kwietnia) sesji prezydent Chorzowa Andrzej Kotala po raz kolejny podkreślił, że działania miasta związane są wyłącznie z reformą służby zdrowia. Tłumaczył, że bez połączenia ZSM znalazłby się w sieci na poziomie szpitali powiatowych, co skutkowałoby 12-milionowym deficytem w budżecie placówki.

"W takiej sytuacji miasto albo musiałoby co roku dokładać tę kwotę, albo musielibyśmy likwidować poszczególne oddziały, zwalniać pracowników, lekarzy, pielęgniarki i zawęzić ofertę zdrowotną dla naszych mieszkańców. Połączone placówki znajdą się w sieci na poziomie trzecim, przez co będą miały zagwarantowane finansowanie; żaden szpital nie straci" - tłumaczył.

Połączenie tylko na papierze

Jak głosi przyjęta uchwała, połączenie szpitali następuje poprzez przeniesienie całego mienia - m.in. z wszystkimi zobowiązaniami i należnościami - ChCPiO na ZSM. Pracownicy pierwszego z tych szpitali staną się pracownikami drugiego.

Samorząd zapewnia, że połączenie szpitali ma mieć charakter wyłącznie administracyjny. "Gwarantuję, że nie jest założeniem, aby przeprowadzać restrukturyzację kadrową, ale aby sprostać wymaganiom ustawowym i zapewnić finansowanie w dotychczasowej postaci. Zapewniam, że nikt nie straci pracy" - mówił prezydent miasta.

Uchwała wchodzi z dniem podjęcia. Za datę formalnego połączenia podano dzień wykreślenia ChCPiO z Krajowego Rejestru Sądowego. W tym dniu ZSM przejmuje wszystkie stosunki prawne, zobowiązania i należności oraz mienie ChCPiO.

Pominięci w sprawie

Fuzji szpitali sprzeciwiają się pracownicy szpitala dziecięcego. Przedstawiciele ChCPiO wielokrotnie przekonywali, że połączenie nie będzie korzystne. Broniąc odrębności chorzowskiej pediatrii, wskazywali m.in. na renomę i dorobek placówki. Podkreślali również, że wyjściem z sytuacji mogłoby być np. przejęcie obu jednostek przez Śląski Uniwersytet Medyczny.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.