PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów: powtórnie zajmą się sprawą połączenia szpitali

  • pt/pap    3 marca 2017 - 13:44
Chorzów: powtórnie zajmą się sprawą połączenia szpitali
W związku z planowaną reformą systemu służby zdrowia i wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, samorząd Chorzowa podjął decyzję o połączeniu szpitali (fot.fotolia)

• Samorząd Chorzowa powtórnie zajmie się sprawą połączenia dwóch miejskich szpitali, po tym, jak wojewoda śląski unieważnił podjętą przez radnych uchwałę w tej sprawie.
• Fuzja od kilku tygodni budzi kontrowersje. Personel jednego ze szpitali jest za, a drugiego – przeciw.
Chodzi o Zespół Szpitali Miejskich (ZSM) oraz Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO).

W związku z planowaną reformą systemu służby zdrowia i wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, samorząd Chorzowa podjął decyzję o ich połączeniu. Władze miasta przekonują, że tylko takie rozwiązanie zapewni pacjentom dostęp do świadczeń lekarskich na dotychczasowym poziomie.

Podjętą w lutym uchwałę unieważnił wojewoda śląski. Powodem było m.in. niedotrzymanie terminu konsultacji społecznych. Samorząd tłumaczył pośpiech krótkim czasem na wdrożenie procedur.

"Rozstrzygnięcie nadzorcze, które dostarczono do urzędu 2 marca, to wynik kontroli pod względem formalno-prawnym. W piśmie wskazano wytyczne, które muszą zostać uwzględnione w poprawionej wersji uchwały. Uwagi dotyczą konsultacji społecznych: terminu oraz związków zawodowych, które zostały poproszone o opinię" - podał w piątkowym komunikacie chorzowski magistrat.

"Oczywiście dostosujemy się do wszystkich wytycznych, już dzisiaj rozpoczęliśmy kolejne konsultacje zgodnie z zapisami ustawy o związkach zawodowych" - powiedział prezydent miasta Andrzej Kotala.

Związki otrzymały już do zaopiniowania nowy projekt uchwały. Na opinię mają czas do połowy marca. Następnie projekt uchwały o połączeniu szpitali ponownie trafi na sesję. Głosowanie radnych w tej sprawie odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.

Jak przypomniał chorzowski samorząd, administracyjne połączenie szpitali, to odpowiedź miasta na rządową reformę służby zdrowia. "Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali zakłada pełną refundację świadczeń jedynie w dużych, wielospecjalistycznych placówkach. Brak połączenia kosztowałby miasto prawie 14 mln zł, a dorośli pacjenci straciliby dostęp m.in. do leczenia hematologicznego, okulistycznego czy geriatrycznego na terenie miasta" - podano w informacji.

Sprawa od kilku tygodni budzi kontrowersje i emocje nie tylko w Chorzowie. W poniedziałek planowana fuzja szpitali trafiła na forum regionalne i była omawiana podczas obrad prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które zaapelowało do stron sporu o dialog i znalezienie kompromisu.

Za połączeniem szpitali opowiada się personel ZSM. W ocenie lekarzy tej placówki tylko taka decyzja zapewni pacjentom dotychczasowy poziom leczenia.

Tymczasem lekarze z ChCPiO przeciwstawiają się fuzji, wskazując m.in. na renomę i dorobek placówki, jednocześnie obawiając się, że szpital pediatryczny zostanie "wchłonięty" przez ZSM, straci na znaczeniu i przestanie się rozwijać.

Od ubiegłego piątku w ChCPiO trwa akcja informacyjno-protestacyjna. Jak powiedziała PAP Katarzyna Kubica ze szpitalnej Solidarności, akcja będzie kontynuowana. Możliwe, że protest się zaostrzy.

Jak głosiła unieważniona właśnie uchwała rady miasta, połączenie szpitali miałoby nastąpić poprzez przeniesienie całego mienia ChCPiO na ZSM. Pracownicy pierwszego z tych szpitali staliby się pracownikami drugiego.

W ocenie samorządu, po połączeniu placówki w tzw. sieci szpitali znalazłyby się na poziomie trzecim (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) i uzyskały w ten sposób najwyższy poziom referencyjności.

Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali został już przyjęty przez rząd. Zgodnie z nim przepisy miałyby obowiązywać od 1 października 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.