PARTNER PORTALU
  • BGK

Chrzanów: Szpital tonie w długach. Konieczne łączenie oddziałów

  • rynekzdrowia.pl    8 października 2017 - 09:05
Chrzanów: Szpital tonie w długach. Konieczne łączenie oddziałów

Czarny scenariusz zakłada m.in. likwidację najbardziej nierentownych oddziałów (fot. zdjęcie ilustracyjne/rynekzdrowia.pl)

Szpital Powiatowy W Chrzanowie będzie musiał wprowadzić program naprawczy. Przyczyną jest gigantyczne zadłużenie placówki. Strata za pierwsze półrocze wyniosła 5 mln zł, a lecznica zalega dostawcom leków już ponad 1 mln zł.
Zaciskanie pasa ma polegać m.in. na likwidacji lub łączeniu najbardziej nierentownych oddziałów, oszczędzaniu na lekach, ograniczeniu dyżurów nocnych i świątecznych radiologa, zastąpieniu sprzętu jednorazowego bardziej trwałym wielokrotnego użycia czy oszczędzaniu na energii i ciepła.

Jak podczas ostatniej sesji rady powiatu podkreślał Waldemar Stylo, dyrektor szpitala, jeśli zaniecha się działań poprawiających kondycję finansową placówki, 2018 r. szpital zakończy ze stratą w wysokości 5,5 mln zł.

Jeśli program naprawczy zacznie obowiązywać - jak wynika z przeprowadzonej symulacji - kwota ta może być o połowę mniejsza. Największe straty dla szpitala generują odziały urologii, psychiatrii, chemioterapii i ginekologiczno-położniczy.

Dlatego - zdaniem dyrektora - konieczne jest połączenie niektórych oddziałów. Scalenie dotyczyć by miało: chirurgii ogólnej z onkologiczną, a chemioterapia miałaby zostać włączona do chorób płuc.

Jak podaje Gazeta Krakowska, wygospodarowane w ten sposób miejsce zostałoby przeznaczone na rozwój oddziału kardiologicznego. To pozwoliłoby szpitalowi wejść w system kompleksowej opieki po zawale i dzięki temu uzyskać dodatkowe środki z NFZ.

Analizą programu naprawczego zajmie się niebawem zarząd powiatu, który czeka na zaopiniowanie go przez społeczną radę szpitala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.