PARTNER PORTALU
  • BGK

Chrzanów: Szpital tonie w długach. Konieczne łączenie oddziałów

  • rynekzdrowia.pl    8 października 2017 - 09:05
Chrzanów: Szpital tonie w długach. Konieczne łączenie oddziałów
Czarny scenariusz zakłada m.in. likwidację najbardziej nierentownych oddziałów (fot. zdjęcie ilustracyjne/rynekzdrowia.pl)

Szpital Powiatowy W Chrzanowie będzie musiał wprowadzić program naprawczy. Przyczyną jest gigantyczne zadłużenie placówki. Strata za pierwsze półrocze wyniosła 5 mln zł, a lecznica zalega dostawcom leków już ponad 1 mln zł.
Zaciskanie pasa ma polegać m.in. na likwidacji lub łączeniu najbardziej nierentownych oddziałów, oszczędzaniu na lekach, ograniczeniu dyżurów nocnych i świątecznych radiologa, zastąpieniu sprzętu jednorazowego bardziej trwałym wielokrotnego użycia czy oszczędzaniu na energii i ciepła.

Jak podczas ostatniej sesji rady powiatu podkreślał Waldemar Stylo, dyrektor szpitala, jeśli zaniecha się działań poprawiających kondycję finansową placówki, 2018 r. szpital zakończy ze stratą w wysokości 5,5 mln zł.

Jeśli program naprawczy zacznie obowiązywać - jak wynika z przeprowadzonej symulacji - kwota ta może być o połowę mniejsza. Największe straty dla szpitala generują odziały urologii, psychiatrii, chemioterapii i ginekologiczno-położniczy.

Dlatego - zdaniem dyrektora - konieczne jest połączenie niektórych oddziałów. Scalenie dotyczyć by miało: chirurgii ogólnej z onkologiczną, a chemioterapia miałaby zostać włączona do chorób płuc.

Jak podaje Gazeta Krakowska, wygospodarowane w ten sposób miejsce zostałoby przeznaczone na rozwój oddziału kardiologicznego. To pozwoliłoby szpitalowi wejść w system kompleksowej opieki po zawale i dzięki temu uzyskać dodatkowe środki z NFZ.

Analizą programu naprawczego zajmie się niebawem zarząd powiatu, który czeka na zaopiniowanie go przez społeczną radę szpitala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.