PARTNER PORTALU
  • BGK

Cichcem wróciły kary dla lekarzy

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    8 maja 2012 - 06:57
Cichcem wróciły kary dla lekarzy

Prezes NFZ wprowadził „tylnymi drzwiami” kary dla lekarzy, które w styczniu usunięto z ustawy refundacyjnej.
W styczniu parlament wyrzucił z ustawy refundacyjnej kary dla lekarzy za błędy w wypisywaniu recept – alarmuje „Dziennik Polski”.

Teraz jednak znalazły się one w zarządzeniu prezesa NFZ. Zarządzenie dotyczy umów, na podstawie których lekarze wypisują recepty na leki refundowane – od lipca będzie obowiązywać nowy ich wzór.

To właśnie do niego prezes NFZ, Jacek Paszkiewicz wpisał niemal słowo w słowo cały ustęp 8 artykułu 48 ustawy refundacyjnej dotyczący kar dla lekarzy, który parlament usunął z niej po to właśnie, by NFZ nie mógł ich na medyków nakładać.

Oburzone tym są nie tylko organizacje lekarskie, ale też konstytucjonaliści. „Prezes NFZ nie ma prawa wydawać aktów normatywnych, a takim jest wprowadzenie zapisu o karach do umowy. Skoro parlament nie chciał tych kar, nikt, poza nim, nie może ich nałożyć” – tłumaczy w „Dziennik Polskim” prof. Henryk Winczorek z UW.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2012-05-08 19:24:06

    Wszyscy głosowali Wszak na demokrację, A w demokracji Każdy VIP ma rację.
  • jacdabr, 2012-05-08 09:46:36

    odsyłam do słów łacińskich... Polskie słowa jako niecenzuralne musiałyby być wykropkowane..........................................