PARTNER PORTALU
  • BGK

Co dla samorządów i szpitali oznaczają pielęgniarskie podwyżki?

  • Rynekzdrowia.pl    15 października 2015 - 08:13
Co dla samorządów i szpitali oznaczają pielęgniarskie podwyżki?
Pielęgniarki wiele lat walczyły o podwyżki swoich wynagrodzeń (fot. PTWP)

14 października minister zdrowia Marian Zembala podpisał rozporządzenie umożliwiające coroczny (do 2019 r.) wzrost płac pielęgniarek i położnych średnio o 400 zł. Przed finansowymi skutkami tej regulacji coraz mocniej ostrzegają samorządowcy i pracodawcy, obawiający się drastycznego wzrostu zadłużenia szpitali.
Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. - Przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia - informuje resort zdrowia.

- Rozporządzenie uzupełnia rozwiązania zawarte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1400) - czytamy na stronach resortu zdrowia.

Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że proponowane przez resort zdrowia zmiany warunków zatrudnienia pielęgniarek mogą skutkować poważnymi problemami szpitali samorządowych. - W ciągu 2-3 lat dwukrotnie wzrośnie zadłużenie szpitali - alarmują.

Zdaniem Marka Wójcika, dyrektora Instytutu Samorządności, rozporządzenie ws. minimalnych norm będzie jedną z ważniejszych regulacji w ostatnich miesiącach mającą wpływ na przyszłość szpitali, nie tylko samorządowych.

cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Karina, 2015-10-27 12:04:05

    W pomorskim pielęgniarki dostają aneksy, zawarte w nich są podwyżki ale na rękę wychodzi 140-170 w formie dodatku do pensji i w aneksie zapisany jest czas trwania do lipca. Od PO dało podwyżki
  • Stanisław z Zebrzydowic, 2015-10-19 17:55:29

    Ostatnio mam często do czynienia ze szpitalami i personelem medycznym Ostatnio leżąc na intensywnej terapii po ciężkim zawale Po pierwsze to ja musiałem na siłę się starać aby mnie zakwalifikowano na wszczepienie rozrusznika z kardiowerterem Jak mnie w końcu zakwalifikowano - czekam do dzisiaj T...ermin wszczepienia przesuwają bo NFZ ma mało pieniędzy (sic) Krótko po zawale dziękowałem za uratowanie mnie Gdyby to było jak miałem pierwszy zawał - nie miałem prawa przeżyć Jakiś diabeł mi chyba podszepnął aby też pielęgniarkom podziękować za opiekę Zacząłem od tego że doceniam ich ciężką służbę - w pielęgniarkę jakby wszystkie złe moce wlazły - odwarknęła - co pan myśli że ja, że my tu panu służymy My tu ciężko pracujemy i nikomu nie służymy !!! Dla mnie są ludzie w tym cały personel medyczny włącznie z pomocniczym to pełnią służbę Uważam że to zaszczytna służba Kobieta nie zrozumiała - inna kultura ???  rozwiń