PARTNER PORTALU
  • BGK

Co piąty szpital łamie przepisy o czasie pracy

  • PAP/Metro    6 marca 2014 - 08:48
Co piąty szpital łamie przepisy o czasie pracy

- 175 godzin tygodniowo bez przerwy - to nowy polski rekord pracy lekarza. Według raportu PIP, między kolejnymi etatami, dyżurami i prywatnymi gabinetami medycy mają coraz mniej sił, by porządnie leczyć pacjentów.
  Przepracowanie lekarzy może zagrażać pacjentom. Problem jest w całej Polsce - potwierdzają najnowsze dane Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy weszli do blisko 300 szpitali i sprawdzili, po ile godzin pracują lekarze. "Jest gorzej niż w poprzednich latach" - mówi dla "Metra" Teresa Cabała z PIP.

Co piąty szpital łamie przepisy o czasie pracy. Po 24-godzinnym dyżurze, zamiast 11 godzin przerwy, lekarze biorą bez odpoczynku kolejne dyżury. Rekord należy do neurologa, który spędził w pracy (w szpitalu i w gotowości pod telefonem w domu) bez przerwy 175 godzin, czyli tydzień.

Powszechne jest obchodzenie przepisów. Lekarze na etacie (mogą pracować do 48 godzin tygodniowo) po godzinach pracują na umowę-zlecenie albo jako pracownicy zewnętrznej firmy, z którą szpital podpisuje kontrakt. A rano ponownie przychodzą do pracy na etat. Są w stanie tak przepracować 55, 88 albo 96 godzin. W ciągu roku dozwolone jest 416 nadgodzin, rekordzista miał 1245.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • znający temat, 2014-03-11 19:25:04

    A zadajcie sobie w końcu pytanie dlaczego tyle pracują polscy lekarze??? Gdyby porządnie płacono w jednej pracy , nikt nie musiałby chodzić do następnych firm i dorabiać, ale musi, bo za co utrzyma dzieci i zapłaci kredyty ??? Na przykład 25 letni znajomy mojej córki studentki, pracujący r...aptem 1 rok, zarabia lepiej w korporacji -jako ekonomista , niż ja lekarz specjalista z 25 letnim stażem. Coraz więcej pracuję i coraz mnie mi wystarcza na rachunki. To paranoja!!! Polscy lekarze za granicą są bardzo szanowani , bo mają ogromną wiedzę i doświadczenie i... myślą a nie tylko wykonują procedury. Super kraj prawda !!!  rozwiń
  • stary lekarz, 2014-03-06 21:10:49

    Takie jawne łamanie prawa w tzw Państwie Prawa?Horror.Nie dziwota że spieprzają stąd co mądrzejsi młodzi lekarze.