PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz mniej szpitali publicznych planuje przekształcenie

  • Rynek Zdrowia    12 listopada 2015 - 07:59
Coraz mniej szpitali publicznych planuje przekształcenie

Liczba placówek publicznych zmniejszyła się nieznacznie w porównaniu ze styczniem 2014 r. (fot.PTWP)

Obecnie przekształcenie planuje 7 proc. szpitali publicznych, w 2012 r. było to 27 proc. - wynika z najnowszego raportu firmy PMR "Rynek szpitali publicznych w Polsce 2015".
Spadek ten - jak oceniają eksperci PMR - po pierwsze wynika z faktu, że część szpitali w międzyczasie już przekształciła się. Również część szpitali w tej chwili nie kwalifikuje się do przekształcenia z powodu dobrych wyników finansowych. Część przedstawicieli szpitali uważa z kolei, że forma prawna nie ma wpływu na zarządzanie i wynik finansowy.

Łączna wartość kontraktów na leczenie szpitalne w szpitalach publicznych w Polsce w 2015 r. wyniosła ponad 25 mld zł (dla porównania w 2014 r. było to 24,7 mld zł).

Najwyższe kontrakty miały podpisane placówki w województwach mazowieckim (4,1 mld zł) i śląskim (2,8 mld zł), a wysokość kontraktu przypadającego na 1 placówkę była najwyższa w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim.

Liczba placówek publicznych zmniejszyła się nieznacznie w porównaniu ze styczniem 2014 r., w związku z przekształceniami szpitali publicznych w podmioty niepubliczne, zakończeniem działalności przez część podmiotów lub połączeniami szpitali.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.