Coraz więcej coraz gorszych dentystów

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski
  • 25-10-2011
  • drukuj
Pogarszają się umiejętności lekarzy stomatologów. Jednocześnie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, Polska ma najwięcej dentystów w Europie.
Coraz więcej coraz gorszych dentystów
Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie dr Robert Stępień wini za to system, w którym racja bytu uczelni – czyli kwoty dotacji państwowych dla kierunku – uzależniona jest od liczby kształconych osób – pisze „Dziennik Polski”.

Prof. Jan Zapała, krajowy konsultant ds. Chirurgii Stomatologicznej, kierownik Katedry Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej, dyr. Instytutu Stomatologii UJ, wskazuje na resort zdrowia, który ustala limity osób, przyjmowanych na kierunki medyczne. Podkreśla także niekorzystną zmianę profilu kształcenia z naciskiem na przedmioty zawodowe.

Zmniejszył się natomiast udział dyscyplin medycznych. Jego zdaniem studia stomatologiczne zastąpi wkrótce zawodowa szkoła dentystyczna, w efekcie czego nastąpi obniżenie wysokiego statusu polskiego lekarza stomatologii w kogoś, kto przypomina technika.

Rozmówcy „Dziennika Polskiego” zgodnie podkreślają, że wraz ze wzrostem liczby stomatologów, którzy walczą o pacjenta, co widać w Internecie i w licznych reklamach – próchnica u naszych dzieci postępuje w tempie zatrważającym i niespotykanym w Europie. To rezultat zarządzeń, w efekcie których ze szkół zniknęły gabinety stomatologiczne.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

w Warszawie jest chyba najgorzej - wszyscy za to biorą kolosalne pieniądze. A porady polegają na wykonaniu zamowienia - diagnozę pacjent powinien postawić sobie sam. Dentyści po prostu przestali byc lekarzami, stali się rzemieslikami i to marnymi.

leda, 2011-10-25 23:34:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE