PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej mammografii i cytologii na Mazowszu

  • AZA    18 sierpnia 2010 - 11:07

Od marca do lipca w 30 gminach i dzielnicach, które zakwalifikowały się do dalszej części mazowieckiego konkursu Zdrowa Gmina, średnio o 3,21% więcej kobiet skorzystało z mammografii i o 1,28% więcej z cytologii.
Oznacza to, że w ciągu pięciu miesięcy w kierunku wykrywania raka piersi przebadano łącznie o 5 725 pacjentek więcej niż w lutym, a w badaniach profilaktycznych raka szyjki macicy wzięło udział o 2 580 więcej w analogicznym czasie. Po raz kolejny największy średni wzrost zgłoszeń na badania mammograficzne odnotowała Gmina Wodynie – 16,90%, a na badania cytologiczne Gmina Paprotnia – 9,85%.  

Sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym gminy i dzielnice będą mobilizowały swoich mieszkańców do korzystania z badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych w obszarze mammografii, cytologii i kolonoskopii.

W lipcu po raz kolejny w gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie odnotowano wzrost frekwencji na badania mammograficzne oraz cytologiczne. - Gminy bardzo aktywnie działają na rzecz promocji profilaktyki nowotworowej. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom gminy zachęcą kolejne osoby do udziału w badaniach profilaktycznych –  mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu Zdrowa Gmina.

- Z niecierpliwością oczekujemy na ostateczne wyniki, które poznamy 16 września podczas gali finałowej konkursu. Jestem przekonany, że będą one podstawą do rozszerzenia projektu na inne województwa Polski – dodaje dr Janusz Meder.

Gminy, które do końca sierpnia odnotują największy średni wzrost frekwencji na badania, będą miały największe szanse na wygraną. Spośród najlepszych prac jury wyłoni 10 gmin lub dzielnic, z których trzy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy. Laureaci konkursu otrzymają również nagrody finansowe: I miejsce – 100 000 PLN, II miejsce – 50 000 PLN i III miejsce – 25 000 PLN.

Większość gmin, oprócz wykorzystania plakatów i ulotek udostępnionych przez organizatora konkursu, podjęło się również innych działań, które miały zachęcić lokalne społeczności do badań. Gminy m.in. zorganizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, na których informowały o potrzebie i możliwości wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych.

Niektóre jednostki korzystały z dostępnych mammobusów i cytomammobusów, a dla mieszkańców oddalonych od placówek medycznych organizowały transport. 

Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon. Wśród patronów honorowych znaleźli się również: Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.