PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyrograf dla krwiodawcy

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    22 sierpnia 2012 - 06:52
Cyrograf dla krwiodawcy

Krwiodawcy coraz częściej nie chcą podpisywać zgody na sprzedaż składników ich krwi koncernom farmaceutycznym.
Po wielu kontrowersjach dotyczących kwestionariusza, który przed każdym oddaniem krwi musiał wypełniać dawca, Ministerstwo Zdrowia zaleciło korektę w jego zapisach – pisze „Dziennik Polski”.

Chodzi o podpisywanie zgody na ewentualne wykorzystanie składników krwi do produkcji leków. Nie wiadomo jednak, czy nowe wzory kwestionariuszy trafiły do wszystkich regionalnych centrów krwiodawstwa.

– Kilkanaście dni temu chciałem oddać krew i odmówiłem podpisania zgody na przekazanie jej koncernom. Usłyszałem, że jeśli nie podpiszę tego cyrografu, nie zostanę dopuszczony do oddania, mówi Ryszard Janiczek, honorowy krwiodawca z Krakowa.

Resort zdrowia twierdzi, że nowy kwestionariusz dla dawcy jest jasno sprecyzowany i o żadnym przymusie nie ma mowy.

– Jeżeli dawca nie wyrazi zgody na przekazanie jego osocza do wytwórni farmaceutycznej, w celu wytworzenia z niego leków ratujących życie, wówczas ten składnik jego krwi zostanie wykorzystany wyłącznie do celów klinicznych, a w sytuacji, kiedy nie będzie na niego zapotrzebowania ze strony szpitali, zutylizowany, zapewnia Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • HD, 2012-08-22 10:33:17

    Utylizacja cennego osocza to marnotrawstwo. A może obok honorowego krwiodawstwa mogłoby być i opłacane? Przecież komuś to osocze jest sprzedawane.