Czarne chmury nad szpitalami. Potrzeba tysięcy pielęgniarek, będą podwyżki. Długi wzrosną skokowo?

  • Bartosz Dyląg
  • 06-10-2015
  • drukuj
Proponowane przez resort zdrowia zmiany warunków zatrudnienia pielęgniarek mogą skutkować poważnymi problemami szpitali samorządowych. W ciągu 2-3 lat dwukrotnie wzrośnie zadłużenie szpitali – alarmują samorządowcy.
Czarne chmury nad szpitalami. Potrzeba tysięcy pielęgniarek, będą podwyżki. Długi wzrosną skokowo?
Szpitale powiatowe mogą mieć olbrzymie problemy. Fot. archiwum

Zgodnie z porozumieniem ministra zdrowia z Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych, siostry dostaną podwyżki po 400 złotych rocznie przez kolejne 4 lata. Środowisko pielęgniarskie rozmawia ponadto z resortem zdrowia na temat minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek.

Zdaniem Marka Wójcika, dyrektora Instytutu Samorządności, rozporządzenie ws. minimalnych norm będzie jedną z ważniejszych regulacji w ostatnich miesiącach mającą wpływ na przyszłość szpitali, nie tylko samorządowych.

– Z moich informacji wynika, że skutki negocjacji ze środowiskiem pielęgniarek i położnych sięgną dla budżetu państwa 13 mld zł – twierdzi Marek Wójcik. – To ogromne pieniądze, pytanie, skąd się one znajdą.

Zadłużenie szpitali szybko wzrośnie

W opinii Marka Wójcika efekty wejścia w życie tego rozporządzenia będą podobne jak słynnej ustawy 203, która przed laty stała się głównym powodem gwałtownego wzrostu zadłużenia szpitali. Jest to bowiem kwestia podniesienia standardu zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

– Czytając pierwsze propozycje, które przygotował resort zdrowia, stwierdzam z pełną odpowiedzialnością, że skokowo w ciągu 2-3 lat dwukrotnie wzrośnie zadłużenie szpitali. Część z tych szpitali nie będzie w stanie funkcjonować, jeżeli nie znajdzie się mechanizm korygujący ich finansowanie – alarmuje dyrektor Instytutu Samorządności.

Marek Wójcik podaje przykład: dla szpitala powiatowego zatrudniającego 250-300 osób może się okazać, że trzeba będzie zatrudnić następne 30-40 pielęgniarek. – To nieprawdopodobnie dużo na budżety tych podmiotów leczniczych – uważa.

O sytuację szpitali obawia się także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który twierdzi, że na Mazowszu NFZ od 2010 roku jest permanentny problem ze sfinansowaniem świadczeń medycznych, przede wszystkim szpitalnych, w tym nadwykonań.

– Jeśli za te same pieniądze mamy wziąć ciężar NFZ podwyżek dla pielęgniarek, jawi się to jako katastrofa finansowa, przynajmniej dla Mazowsza – ostrzega Adam Struzik.

W jego opinii jedynym rozwiązaniem jest podniesienie składki zdrowotnej. – Społeczeństwo jest w stanie zrozumieć 2-proc. podwyżkę składki, co da około 13 mld zł, bo tylko wtedy będziemy mogli zbilansować cały system – uważa marszałek Struzik.

– W woj. mazowieckim placówki, dla których województwo jest organem prowadzącym, mają prawie 600 mln zł zadłużenia i w I półroczu br. niemal wszystkie generują straty – dodaje Adam Struzik.        – Powiedzenie, że za te same pieniądze mamy zagwarantować podwyżki i świadczenia medyczne, jest czystą iluzją - zaznacza.

Podwyżki weźmie na siebie NFZ

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski nie zgadza się z przedstawioną przez Marka Wójcika prognozą skutków finansowych dla szpitali. Jego zdaniem skutki te będą wyglądały następująco: w 2015 r. – 304 mln zł, 2016 r. – 1,44 mld zł, 2017 r. – 2,51 mld zł, 2018 r. i w latach następnych – 3,6 mld zł.

 


KOMENTARZE (13)ZOBACZ WSZYSTKIE

To nie pielęgniarki, to lekarze są największą grupą pazernych, chciwych i obłudnych ludzi. To oni głównie przyczyniają się do zadłużeń szpitali, nie obchodzą ich inne grupy zawodowe, jakby mogli to zabraliby pozostałym wynagrodzenie, które jest "ochłapem" za miesiąc ciężkiej pracy w porówn...aniu z ich zarobkami! rozwiń

pacjentka, 2015-10-13 17:49:49 odpowiedz

I znowu związek pielęgniarek się sprzedał. Minister przed kamerami w TVN 24 obiecał podwyżki do podstawy . A jak jest? Znowu nas OSZUKANY! !

Olsztyn, 2015-10-08 09:06:53 odpowiedz

Jak zwykle wina pielegniarek za wzrost zadluzenia szpitali. Czy my mamy inne potrzeby niz inne grupy zawodowe szpitali zarabiajace o wiele wiele wiecej ? Wszystko to smiechu warte i czasami zaluje ze pracuje w sluzbie zdrowia

Kate, 2015-10-07 12:59:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE