PARTNER PORTALU
  • BGK

Czek opiekuńczy budzi watpliwości samorządów

  • Maria Krzos/Rynek Seniora    27 marca 2015 - 14:00
Czek opiekuńczy budzi watpliwości samorządów
Większość samorządowców wie już, że starzenie się społeczeństwa i związane z tym konsekwencje nie są kwestią jakiejś mniej lub bardziej odległej przyszłości (fot. Daniel Kuropaś)

Zgodnie z projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, algorytm przekazywania środków na dofinansowanie zadań nałożonych na samorządy zostanie określony w oddzielnym rozporządzeniu. - Obawiam się, że samorządy nie zgodzą się na taki zapis - mówi Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich.
- Oznacza on bowiem, że w momencie uchwalania tego dokumentu nie będą wiedziały, na jakie środki z budżetu państwa mogą liczyć. Przewiduję, że będą domagać się, aby algorytm ten został określony już na poziomie ustawy - wyjaśnia.

Przyczyna jest prosta. Jak twierdzi Stanisław Jastrzębski, członek zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, nie było jeszcze takiego zadania, nałożonego na samorządy, na które wystarczyłoby środków przydzielonych z budżetu państwa.

Wprowadzenie systemowych rozwiązań w zakresie opieki nad osobami starszymi wydaje się jednak niezbędne.

Czek na problem

Przepisy wprowadzające m.in. czek opiekuńczy zawarte są w projekcie ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Jej inicjatorami są senator Mieczysław Augustyn (PO) oraz Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym". 17 marca br. projekt został zaprezentowany samorządowcom.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • pllo, 2015-03-28 17:04:38

    Wszyscy wszędzie czekają na mannę z nieba W tym wyprzedanym, starzejącym się i pustoszejącym z wolna kraju niedługo wszyscy będziemy ręce po jałmużnę wyciągać. Tylko kto nam ją da?
  • patrzymy, 2015-03-28 13:59:15

    Po pierwsze ludzie kierujacy jst za duże pieniądze nie są samorządami. Dla nich najlepiej nic nie robić bez dodatkowej kasy. Zapomnieli po 25 latach czym jest samorząd i komu ma służyć. Obowiązkiem państwa i "samorządu" jest zapewnienie opieki i środków do życia osobom niepełnosprawnym. Cz...y wypowiadający się zadowolą kwotą 153zł zasiłku pielęgnacyjnego czy 20 złotami zasiłku stałego i przeżyją za 456 zl miesięcznie. Co za kraj i samorządy zbudowaliśmy na własnych podatkach i opłatach? Prof. Stępień ma racje, że należy powołać profesjonalnych Dyrektorów urzędu a wspólnotę samorządową ma reprezentować przewodniczący Rady za dietę w wysokości jednokrotności kwoty minimum dochodowego ustalanego dla potrzeb uzyskania zasiłku stałego z pomocy społecznej.  rozwiń