PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa będzie dofinansowywać in vitro

  • PAP    18 października 2012 - 20:22
Częstochowa będzie dofinansowywać in vitro

- Częstochowscy radni zdecydowali w czwartek, że miasto będzie dofinansowywać kwotą 3 tys. zł leczenie niepłodności metodą in vitro. Premier powiedział, że traktuje to jako manifest polityczny, który "niczego nie wyjaśnia".
Zgodnie z decyzją częstochowskich radnych wsparcie finansowe przeznaczone jest tylko dla małżeństw, które nie mogą zrealizować planów rozrodczych przez naturalną koncepcję, są zameldowane na stałe w Częstochowie przynajmniej od roku, a kobieta ma 20-37 lat. Dofinansowanie jest jednorazowe.

Czytaj też: Projekt ws. in vitro do końca roku

Premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy o tę decyzje radnych powiedział, że to jest "raczej polityczna demonstracja grupy rządzącej dzisiaj Częstochową". "Nikomu nie mogę zabronić - jeśli będzie działał zgodnie z prawem - takiej charytatywnej, pomocowej działalności na rzecz finansowania procedury in vitro" - dodał w czwartek w Brukseli.

Czytaj też: Samorządy powinny dofinansować in vitro

"Z mojego punktu widzenia ta manifestacja niczego nie wyjaśnia, bo my naprawdę musimy zgodnie z wolą większości, a nie mniejszości, opracować procedury medyczne. Chociaż to jest procedura wymagająca - wtedy, kiedy ją mamy finansować ze środków publicznych - szczegółowego opisu" - powiedział szef rządu. Jak zauważył, obecnie nie ma w parlamencie zgody, co do podstawowych elementów takiej procedury.

Czytaj też: 3 tys. zł na zabieg in vitro

"Nie wykluczam, że jeśli dyskusja w parlamencie będzie ciągle blokowana, to zdecydujemy się na szybką ścieżkę administracyjną, żeby przynajmniej opisać procedury, tak aby nie było wątpliwości, na przykład decyzją ministra zdrowia" - powiedział premier. Dodał, że będzie z ministrem o tym rozmawiał po powrocie z Brukseli. "Niewykluczone, że podejmiemy tę niewymagającą zgody parlamentu procedurę na mocy rozporządzenia" - podkreślił.

"Nie wykluczam, że przerwiemy tę parlamentarną niemoc, klincz pomiędzy lewicą a prawicą, także w obrębie mojego klubu PO" - podkreślił Tusk.

<!-- pagebreak //-->

Uchwała ws. programu zdrowotnego dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Częstochowy wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Jak wskazano w uzasadnieniu do uchwały, uczestnicy programu będą mogli skorzystać z jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponosić będą pacjenci.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest tylko dla małżeństw, które nie mogą zrealizować planów rozrodczych przez naturalną koncepcję, zameldowane na stałe w Częstochowie przynajmniej od roku, gdzie kobieta ma 20-37 lat.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.