PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa, in vitro: Nabór do programu leczenia niepłodności ruszy 29 lutego

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 14:32
Częstochowa, in vitro: Nabór do programu leczenia niepłodności ruszy 29 lutego
W 2016 roku program dla częstochowskich par realizować będzie pięć przychodni z siedzibami w Katowicach, Mysłowicach, Łodzi i Warszawie (fot.pixabay.com)

• 29 lutego w Częstochowie rusza nabór do kolejnej edycji miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.
• W budżecie miasta zapisano na ten cel 75 tys. zł.
• Z programu będzie mogło skorzystać 15 par.
Pierwszy miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro ruszył w Częstochowie prawie cztery lata temu - był realizowany w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego wówczas ponad 30 par, a urodziło się 12 dzieci, wśród nich bliźnięta.

Drugi, przyjęty przez częstochowskich radnych program zakłada kilka zmian, w tym m.in. podwyższenie wieku kobiety do 40 lat (poprzednio było 37), a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat (jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml). Ponadto program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich. Z 3 tys. zł do 5 tys. zł wzrosła również kwota dofinansowania.

"Nabór, który ruszy 29 lutego zostanie poprzedzony akcją informacyjną wśród częstochowian" - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

Kolejną edycję miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Częstochowie będzie realizować pięć ośrodków. W minionym tygodniu częstochowski samorząd poinformował, że zakończyła się procedura wyłaniania "ośrodków dysponujących odpowiednim doświadczeniem i standardami w zakresie przeprowadzania zabiegów in vitro".

W 2016 roku program dla częstochowskich par realizować będzie pięć przychodni z siedzibami w Katowicach, MysłowicachŁodzi i Warszawie.

Decyzja o kontynuacji kolejnej edycji miejskiego programu in vitro w latach 2015-2017 zapadła 23 listopada 2015 roku. Uchwałę ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015-2017" poparło 14 radnych, przeciw było 13, jeden wstrzymał się od głosu. W trakcie dyskusji radna Anna Majer z klubu PiS poinformowała, że PiS (wówczas 10 radnych) będzie głosowało przeciw uchwale.

W uzasadnieniu do tej uchwały napisano, że "celem głównym programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Częstochowy". Zgodnie z programem jego uczestnikom, którzy "pozostają w związku małżeńskim lub związku partnerskim, są mieszkańcami miasta Częstochowy" będzie przysługiwała możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wys. 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

"Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu do programu zakwalifikowane zostaną pary, które mają za sobą leczenie niższego rzędu lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego" - informował wcześniej częstochowski samorząd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.