PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa zapłaci za znieczulenie przy porodzie

  • Przegląd Prasy/Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    30 września 2013 - 13:20
Częstochowa zapłaci za znieczulenie przy porodzie

Miasto rozstrzygnęło drugą turę konkursu ofert na realizację programu "Poród bez bólu". Okazuje się, że znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu będzie podawane częstochowiankom także w SP ZOZ Miejskim Szpitalu Zespolonym.
Program ma trwać do 2015 r.; przez najbliższe trzy miesiące, czyli do końca grudnia, na oddziale położniczym szpitala miejskiego mogą skorzystać z programu 183 panie; miasto zapłaci za to 110 tys. zł. W tym samym czasie zwycięzca pierwszej tury konkursu - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie - ma pieniądze do znieczulenia 150 rodzących częstochowianek.

Czytaj też: Szpital wprowadza opłaty za poród rodzinny

Na obu tych porodówkach aplikuje się także kobietom tzw. gaz rozweselający - na ich życzenie i bez względu na miejsce zamieszkania (za znieczulenia zewnątrzoponowe płaci miasto, dlatego program obejmuje wyłącznie częstochowianki). Szpital wojewódzki ma to udogodnienie od niedawna, miejski - od prawie roku.

Oba sposoby eliminowania bólu mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Jak przyznają położne, czasami przy znieczuleniu zewnątrzoponowym kobieta do tego stopnia się uspokaja, że przestaje współpracować. Nic ją nie boli, więc nie prze i tym sposobem poród się przedłuża. Podobnie jest z gazem rezweselającym, jednym rodzącym przynosi ulgę, innym wcale. Problem w tym, że trzeba go umiejętnie wdychać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.