• PARTNERZY PORTALU

Częstochowa zapłaci za znieczulenie przy porodzie

Miasto rozstrzygnęło drugą turę konkursu ofert na realizację programu "Poród bez bólu". Okazuje się, że znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu będzie podawane częstochowiankom także w SP ZOZ Miejskim Szpitalu Zespolonym.
Częstochowa zapłaci za znieczulenie przy porodzie

Program ma trwać do 2015 r.; przez najbliższe trzy miesiące, czyli do końca grudnia, na oddziale położniczym szpitala miejskiego mogą skorzystać z programu 183 panie; miasto zapłaci za to 110 tys. zł. W tym samym czasie zwycięzca pierwszej tury konkursu - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie - ma pieniądze do znieczulenia 150 rodzących częstochowianek.

Czytaj też: Szpital wprowadza opłaty za poród rodzinny

Na obu tych porodówkach aplikuje się także kobietom tzw. gaz rozweselający - na ich życzenie i bez względu na miejsce zamieszkania (za znieczulenia zewnątrzoponowe płaci miasto, dlatego program obejmuje wyłącznie częstochowianki). Szpital wojewódzki ma to udogodnienie od niedawna, miejski - od prawie roku.

Oba sposoby eliminowania bólu mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Jak przyznają położne, czasami przy znieczuleniu zewnątrzoponowym kobieta do tego stopnia się uspokaja, że przestaje współpracować. Nic ją nie boli, więc nie prze i tym sposobem poród się przedłuża. Podobnie jest z gazem rezweselającym, jednym rodzącym przynosi ulgę, innym wcale. Problem w tym, że trzeba go umiejętnie wdychać.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE