PARTNER PORTALU
 • BGK

Czip receptą na chaos lekowy

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    4 stycznia 2012 - 06:15
Czip receptą na chaos lekowy

Elektroniczne karty z danymi o ubezpieczeniu śląskich pacjentów łagodzą skutki protestu lekarzy.
Na Śląsku (zabierz głos, oceń marszałka) bałagan związany z ustawą refundacyjną wydaje się mniejszy niż w innych regionach. Chorzy zawdzięczają to wprowadzonym dziesięć lat temu kartom czipowym NFZ – podaje „Rzeczpospolita”.

Dzięki karcie lekarz na Śląsku nie musi się obawiać, że nieubezpieczonemu przepisze lek z refundacją, za co NFZ go potem ukarze. System w kilka sekund weryfikuje, czy pacjent jest ubezpieczony, czy nie.

Kartę ma 4,46 mln mieszkańców województwa. W elektronicznym systemie są wszystkie placówki zdrowia, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Przed wejściem chorego do lekarza system drukuje specjalne, spersonalizowane recepty. Jest połączony z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych ZUS.

Mimo wszystkich zalet karty czipowe nie zawsze chronią śląskich pacjentów przed skutkami protestu lekarzy. Część medyków bowiem nie wpisuje na receptach poziomu refundacji. Niektórzy, by utrudnić realizację recepty, zamazują nawet numer oddziału NFZ – informuje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • emeryt1, 2012-01-04 13:16:41

  Wprowadzić karty czipowe jak na Śląsku.dlaczego nie bierze się przykladu z Sośnierza.Bo ze Śląska?
 • Żyjący trup., 2012-01-04 11:37:12

  W kraju jest za dużo emerytów i rencistów,kraj tonie w długach,pieniędzy na leczenie brak,ażeby ukrócić ten fakt nowymi przepisami i receptami należy utrudniać,by szybciej umierali i siedemdziesiątkę nie przeżywali,pracowali dłużej i emerytury nie doczekali.
 • N.Niebo, 2012-01-04 11:16:52

  OK.Jak to nazwać,to inna sprawa!!- Skandal jest z tymi lekami...