PARTNER PORTALU
  • BGK

CZKiD w Zabrzu: ojciec może być przy cesarskim cięciu

  • PAP/em    31 lipca 2015 - 08:49
CZKiD w Zabrzu: ojciec może być przy cesarskim cięciu

(fot. Creative Commons / Flickr/MichaelEClarke)

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka (CZKiD) Szpitala Miejskiego w Zabrzu ojcowie mogą być obecni przy narodzinach swoich dzieci przez cesarskie cięcie.
"Zdecydowaliśmy się na ten krok jako jeden z nielicznych szpitali w województwie, bo to ważny moment w życiu matki, ojca i dziecka. Udział ojca w porodzie, czy naturalnym, czy przez cięcie, jest niezwykle istotny dla jakości więzi emocjonalnej między rodzicami dziecka, i samego ojca z maleństwem" - powiedział PAP kierownik CZKiD prof. Jerzy Sikora.

W trosce o rodzinne więzy

"Znam wielu mężczyzn niezainteresowanych wcześniej szczególnie dziećmi, którzy po tym, jak uczestniczyli w narodzinach własnych dzieci, diametralnie zmienili front" - dodał.

Aby wziąć udział w operacyjnym porodzie w Zabrzu, przyszły ojciec musi przejść odpłatne szkolenie. "Znajdzie się na bloku operacyjnym, więc musi dokładnie wiedzieć, jak się zachować. Konieczne jest też oczywiście odpowiednie przygotowanie do samego porodu, w tym jednorazowe szpitalne ubranie" - zaznaczyła położna koordynująca Szkołę Rodzenia Weronika Filip.

Ojciec przy porodzie naturalnym to standard

Podkreśliła, że podczas porodów naturalnych 99 proc. kobiet rodzących w zabrzańskiej placówce towarzyszą mężowie lub partnerzy.

Jak podał prof. Sikora, odsetek cięć cesarskich w CZKiD wynosi ok. 35 proc. "Z czasem może wzrosnąć, bo dążymy do uzyskania II stopnia referencyjności, co oznacza więcej trudnych przypadków" - zaznaczył.

Wybudowane kosztem 43 mln zł CZKiD Szpitala Miejskiego w Zabrzu otwarto jesienią ubiegłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.