PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery łódzkie przychodnie do połączenia

  • PAP    30 czerwca 2015 - 13:25
Cztery łódzkie przychodnie do połączenia

Reorganizacja miejskiej opieki zdrowotnej ma doprowadzić do powstania na początku przyszłego roku Miejskiego Centrum Medycznego Górna (fot.archiwum)

Połączenie czterech miejskich przychodni, opiekujących się łącznie ok. 40 tys. mieszkańców Łodzi, zapowiedział łódzki magistrat.
Reorganizacja miejskiej opieki zdrowotnej ma doprowadzić do powstania na początku przyszłego roku Miejskiego Centrum Medycznego Górna, utworzonego z połączenia przychodni: Dąbrowa, Cieszkowskiego, Odrzańska i Chojny.

Jak wyjaśniła wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Iwona Iwanicka, proces ten został już rozpoczęty w maju, gdy Miejska Przychodnia (MP) Dąbrowa rozszerzyła działalność o zadania realizowane przez MP Cieszkowskiego. Teraz ma nastąpić kolejny krok - połączenie MP Odrzańska z MP Dąbrowa.

Iwanicka zaznaczyła, że dla pacjentów zmiana organizacyjna nie będzie wiązała się z żadnymi niedogodnościami.

"Pacjent na niej zyska, ponieważ zasoby obu przychodni zostaną połączone. Na jesień zaplanowane jest dołączenie do tych placówek MP Chojny. Docelowo - z początkiem przyszłego roku - wszystkie te zmiany zaskutkują powstaniem Miejskiego Centrum Medycznego Górna, które będzie silną jednostką, świadczącą usługi dla mieszkańców południowej części Łodzi" - dodała.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia Rady Miejskiej Adama Wieczorka, zmiany organizacyjne niosą wiele korzyści dla pacjentów, miasta i samych przychodni. "Pacjenci będą mieli dostęp do większej ilości świadczeń i specjalistów. Będą mogli wybierać, gdzie chcą korzystać z tych świadczeń. Ich dokumentacja - w wyniku informatyzacji wszystkich jednostek - będzie dostępna w każdej placówce" - wyjaśnił.

Zmiany w łódzkich przychodniach sposobem na oszczędności

Reorganizacja ma na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania każdej z jednostek. Jak podkreślił Wieczorek, połączona zostanie baza sprzętowa wszystkich poradni, a zatem obniżą się koszty nakładów inwestycyjnych, zaś strumień pieniędzy wygenerowany przez te podmioty będzie mógł być lepiej zarządzany.

"Dla miasta jest to gwarancja, że skończymy z sytuacją, jaka była przy poprzedniej kontraktacji usług przez NFZ, gdzie MP Dąbrowa i MP Tatrzańska - oddalone od siebie o kilkaset metrów - konkurowały ze sobą. Chcemy skończyć z tym podziałem. Nasze jednostki powinny konkurować z innymi podmiotami, a nie same ze sobą" - powiedział radny.

Cztery miejskie przychodnie, które będą działać pod wspólnym szyldem, zapewniają obecnie opiekę medyczną dla ok. 40 tys. mieszkańców dzielnicy Górna. Na modernizację i zakup specjalistycznego sprzętu dla tych jednostek magistrat ma przeznaczyć w bieżącym roku ponad 1,9 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Jerzy, 2015-07-01 12:14:10

    już widzę te ogromne kolejki pacjentów,wszystkie tego rodzaju zmiany najczęściej uderzają w ludzi,a wszystko po to żeby wydac jak najmniej na służbę zdrowia i zadowolic urzędników Min.Zdrowia i NFZ.