PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy plan Radziwiłła skróci kolejki do specjalistów?

  • JS/WK    16 sierpnia 2016 - 08:16
Czy plan Radziwiłła skróci kolejki do specjalistów?
Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia przedstawił w lipcu premier Beacie Szydło założenia systemowej reformy służby zdrowia. Fot. WNP.pl

Minister Radziwiłł ogłosił długo oczekiwany projekt reformy służby zdrowia.
Minister Konstanty Radziwiłł przedstawił w lipcu premier Beacie Szydło założenia systemowej reformy służby zdrowia.

Zgodnie z zapowiedziami Radziwiłła duża reforma organizacyjna służby zdrowia ma doprowadzić do przejścia z systemu ubezpieczenia zdrowotnego do systemu, który obejmie wszystkie osoby w Polsce potrzebujące opieki medycznej. Chodzi o wprowadzenie uprawnienia obywatelskiego, a nawet rezydenckiego, które zgodnie z konstytucją „obejmie wszystkich potrzebujących opieki zdrowotnej w RP”. Minister wielokrotnie podkreślał, że obecnie ten warunek nie jest spełniony.

Konstanty Radziwiłł zapowiedział także likwidację NFZ i przebudowę instytucji odpowiedzialnej za organizację płacenia za służbę zdrowia. Minister informował, że NFZ zostanie zastąpiony państwowym funduszem celowym, będącym „gwarantowaną zakładką w budżecie państwa”. Środkami na ochronę zdrowia na poziomie centralnym administrować ma minister zdrowia, a na poziomie regionalnym – agendy przy wojewodach.

Radziwiłł podkreślał także konieczność wprowadzenia opieki koordynowanej i tym samym reformę sposobu płacenia za świadczenia zdrowotne (tak, by finansowane były nie pojedyncze świadczenia, ale właśnie opieka skoordynowana). Obecnie prowadzony jest już pilotaż takiej opieki nad ciężarną, w ramach którego kobieta nie szuka poszczególnych usług medycznych, tylko dostaje ofertę pełnej opieki.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.