PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy plan Radziwiłła skróci kolejki do specjalistów?

  • JS/WK    16 sierpnia 2016 - 08:16
Czy plan Radziwiłła skróci kolejki do specjalistów?

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia przedstawił w lipcu premier Beacie Szydło założenia systemowej reformy służby zdrowia. Fot. WNP.pl

Minister Radziwiłł ogłosił długo oczekiwany projekt reformy służby zdrowia.
Minister Konstanty Radziwiłł przedstawił w lipcu premier Beacie Szydło założenia systemowej reformy służby zdrowia.

Zgodnie z zapowiedziami Radziwiłła duża reforma organizacyjna służby zdrowia ma doprowadzić do przejścia z systemu ubezpieczenia zdrowotnego do systemu, który obejmie wszystkie osoby w Polsce potrzebujące opieki medycznej. Chodzi o wprowadzenie uprawnienia obywatelskiego, a nawet rezydenckiego, które zgodnie z konstytucją „obejmie wszystkich potrzebujących opieki zdrowotnej w RP”. Minister wielokrotnie podkreślał, że obecnie ten warunek nie jest spełniony.

Konstanty Radziwiłł zapowiedział także likwidację NFZ i przebudowę instytucji odpowiedzialnej za organizację płacenia za służbę zdrowia. Minister informował, że NFZ zostanie zastąpiony państwowym funduszem celowym, będącym „gwarantowaną zakładką w budżecie państwa”. Środkami na ochronę zdrowia na poziomie centralnym administrować ma minister zdrowia, a na poziomie regionalnym – agendy przy wojewodach.

Radziwiłł podkreślał także konieczność wprowadzenia opieki koordynowanej i tym samym reformę sposobu płacenia za świadczenia zdrowotne (tak, by finansowane były nie pojedyncze świadczenia, ale właśnie opieka skoordynowana). Obecnie prowadzony jest już pilotaż takiej opieki nad ciężarną, w ramach którego kobieta nie szuka poszczególnych usług medycznych, tylko dostaje ofertę pełnej opieki.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: