PARTNER PORTALU
  • BGK

Darmowe badania profilaktyczne dla kobiet w ciąży i małych dzieci w warmińsko-mazurskim

  • PAP    5 marca 2015 - 14:05
Darmowe badania profilaktyczne dla kobiet w ciąży i małych dzieci w warmińsko-mazurskim

Na poprawę tzw. opieki perinatalnej - nad noworodkami i ich matkami - szpital otrzymał ponad 6,7 mln zł dofinansowania (fot.flickr.com/ Lauren Nelson)

Kilka tysięcy kobiet w ciąży i dzieci do pierwszego roku życia, mieszkających w siedmiu powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, może poddać się w tym roku bezpłatnym badaniom profilaktycznym - poinformował Szpital Miejski w Olsztynie.
Zdaniem dyrektor tego szpitala Joanny Szymankiewicz-Czużdaniuk, bezpłatne i niewymagające skierowań badania mają objąć ponad 2 tys. kobiet w ciąży i 3,8 tys. niemowląt. Placówka zamierza też wykonać zainteresowanym pacjentkom prawie 81 tys. badań laboratoryjnych.

- To jeden z największych projektów umożliwiających badania profilaktyczne dla przyszłych matek i dzieci do pierwszego roku życia. Ma poprawić bezpieczeństwo zdrowotne i promować zdrowy tryb życia w naszym regionie - powiedziała.

Według ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego Bogdana Krasuckiego, tak duża skala badań profilaktycznych przyczyni się do skuteczniejszego wykrywania wad rozwojowych płodów i ryzyka przedwczesnych porodów, a potem lepszej opieki nad wcześniakami.

Na poprawę tzw. opieki perinatalnej - nad noworodkami i ich matkami - szpital otrzymał ponad 6,7 mln zł dofinansowania. Projekt umożliwia wykonanie badań echokardiograficznych oraz różnego rodzaju USG płodu i niemowląt. Obejmie osoby mieszkające w subregionie olsztyńskim, czyli w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, lidzbarskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, mrągowskim, szczycieńskim, nidzickim.

Szpital uruchomił też bezpłatną szkołę rodzenia dla ok. 300 osób, zatrudni tzw. edukatorów laktacyjnych, zachęcających do karmienia piersią oraz podejmie inne działania edukacyjne na temat bezpiecznej ciąży i opieki nad noworodkami.

Do kwietnia przyszłego roku mają zakończyć się modernizacje oddziałów położniczego i noworodków, powstanie m.in. nowy blok operacyjny, nowoczesne sale porodowe i więcej miejsc dla wcześniaków. Zostanie też zakupiony specjalistyczny sprzęt, w tym nowoczesne inkubatory i aparat USG.

Na projekt "Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego" szpital otrzymał 6,7 mln zł z tzw. funduszy norweskich. Kolejne 1,7 mln zł przekazał na ten cel Urząd Miasta w Olsztynie.

Pacjentki mogą już rejestrować się na wizyty i badania. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej szpitala szpital.olsztyn.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.