PARTNER PORTALU
 • BGK

Darmowe leki dla seniorów powyżej 75 roku życia. Ustawa uchwalona

 • PAP/AT    18 marca 2016 - 11:45
Darmowe leki dla seniorów powyżej 75 roku życia. Ustawa uchwalona
Prawo do przepisywania darmowych leków z tzw. listy "S" otrzymali lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz niektóre pielęgniarki POZ (fot.sxc.chu)

• Seniorzy powyżej 75 lat dostaną darmowe leki.
• Leki znajdą się w specjalnym wykazie - na tzw. liście "S".
Każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S") - zakłada uchwalona przez Sejm ustawa.

Prawo do przepisywania darmowych leków z tzw. listy "S" otrzymali lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania go i wystawili receptę dla siebie oraz członków najbliższej rodziny.

Akceptacji większości posłów nie znalazły w czasie głosowań poprawki dotyczące m.in. rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do wypisywania recept na darmowe leki.

Pierwszy wykaz dotyczący bezpłatnego zaopatrzenia świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75. rok życia, w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, minister zdrowia ma ogłosić nie później niż 1 września br.

Za ustawą, której projekt przygotował rząd, głosowało 297 posłów, 3 było przeciw, 139 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ojanicz, 2016-03-26 12:34:59

  Do jancz: Żeby uczynić ci zadość: Kto za to zapłaci ?! Dlaczego uchwała juz przyklepana ma wejść w życie dopiero od września ?
 • medyk, 2016-03-18 21:32:24

  Do jancz: Widzę, że tobie żadne leki już nie pomogą, ani płatne ani darmowe.
 • jancz, 2016-03-18 15:19:02

  Jak to? Nie ma protestu PO ani Nowczesnej? Co im sie stalo? Nie ma pytan kto za to zaplaci, ze budzet tegonie wytrzyma, ze w 2018 roku zadluzenie itp ple, ple, ple. No i ze dopiero od wrzesnia, a dlaczego nie od zaprzysiezenia rzadu? No cuda i dziwki... Kiedys sie mowilo: zal d.... sciska. Z zawisci..., ze mieli osiem lat by tez pokazac "co Polak potrafi". Pokazali. Jedym fige, a drugim jak nalezy jesc bezy i osmiorniczki.  rozwiń