PARTNER PORTALU
  • BGK

Decyzje o placówkach leczniczych na odległość

  • PAP/Dziennik Polski    29 czerwca 2011 - 06:57
Decyzje o placówkach leczniczych na odległość

Gorliccy radni pozytywnie zaopiniują w środę projekt uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego dotyczący likwidacji... Portowego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Szczecinie.Taki obowiązek narzuca ustawa o ZOZ.
Jak zauważa "Dziennik Polski", chociaż oba miasta dzieli prawie 900 km, a większość gorliczan prawdopodobnie nie ma pojęcia o istnieniu szczecińskiej przychodni, ustawodawca zobowiązał kierownictwo ZOZ do zasięgnięcia opinii samorządów w sprawie przekształcenia placówki.

Taki obowiązek narzuca ustawa o ZOZ, która wymaga, by uchwały o likwidacji lub przekształceniach tych placówek poprzedziły opinie wojewody lub organów gmin, których mieszkańcom taki ZOZ udziela świadczeń zdrowotnych. Co istotne, chodzi jedynie o zadeklarowanych pacjentów, którzy tam się zapisali.

Dyrektor Portowego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Szczecinie Karol Wasilewski tłumaczy, że wśród 20 tys. osób, które zapisały się do tej placówki jest wielu studentów i żołnierzy przebywających w Szczecinie czasowo. Dlatego trzeba było wystąpić o opinię do ponad 300 samorządów z całej Polski. To zabieg czysto formalny, bo po pierwsze wcale nie muszą jej wydać, a po drugie na przykład negatywna opinia nie ma mocy wiążącej i nie wpływa na ostateczną decyzję o likwidacji czy przekształceniu ZOZ.

Do tej pory odpowiedzi wpłynęły zaledwie od 25 proc. samorządów. Tymczasem uchwała zachodniopomorskiego sejmiku w sprawie przekształcenia placówki przez likwidację zapadła już we wtorek.

Ustawodawca zrozumiał, że ten zapis ustawy jest pozbawiony sensu, dlatego obowiązuje jeszcze tylko trzy dni, bo do pierwszego lipca, czyli wejścia w życie nowej ustawy - mówi Wasilewski.

Jak ustalił dziennik, to nie pierwsza taka sprawa, z którą musieli zmierzyć się radni powiatu nowosądeckiego. W styczniu ubiegłego roku wydali podobną opinię na temat przekształcenia szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach, gdzie na oddziale chorób płuc leczyło się wielu mieszkańców Sądecczyzny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.