PARTNER PORTALU
  • BGK

Dentysta dla dzieci: Dentobusy wyjadą w Polskę? Może być problem

  • PAP/AT    19 września 2017 - 06:16
Dentysta dla dzieci: Dentobusy wyjadą w Polskę? Może być problem
Producenci i samorządy, które już próbowały kupić dentobusy mówią wprost: nie ma szans na to, by kupić dentobusy do końca roku (fot.fotolia)

Ministerstwo Zdrowia chce kupić mobilne gabinety stomatologiczne by zapewnić opiekę stomatologicznej dzieciom w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu w szkole, ani w najbliższej okolicy. Z zakupem może być jednak problem.
Ministerstwo Zdrowia zamierza do końca roku kupić 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych, w których mają być leczone dzieci w terenie. Realizacja planu może jednak stanąć pod znakiem zapytania. Problemem jest czas - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Resort dostał na ten cel ekstra środki od ministra finansów: 24 mln zł. Kwotę tę zapisano w przyjętej w zeszłym tygodniu specustawie. Problem polega na tym, że w rzeczywistości na drogi może nie wyjechać taki pojazd" - alarmuje "DGP".

"Producenci i samorządy, które już próbowały kupić dentobusy mówią wprost: nie ma szans na to, by zrealizować kontrakt do końca roku. A wtedy 24 mln przepadną" - alarmuje dziennik.

Wynika to z faktu - jak pisze "DGP" - że "nikt w Polsce nie produkuje seryjnie mobilnych gabinetów stomatologicznych. Czas ich wykonania na indywidualne zamówienie wynosi minimum 6-9 miesięcy". A z rozmów, jakie dziennikarze "DGP" przeprowadzili z producentami, wynika, iż nie ma możliwości, by zdążyć z wykonaniem tego rodzaju zamówienia przed końcem grudnia.

Czytaj też: Do szkół wrócą gabinety zdrowia i stomatologiczne

Problemem jest również to, że "tak naprawdę nadal nie wiadomo, co chce zamówić resort zdrowia. W ustawie gwarantującej finansowanie zapisano jedynie, że dentobusy umożliwią zapewnienie opieki stomatologicznej dzieciom w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu w szkole, ani w najbliższej okolicy, a także, że będą nowocześnie wyposażone".

Nie wiadomo w związku z tym: "czy będzie tam fotel, jeżeli tak - to jeden czy więcej, czy będzie można tylko przejrzeć zęby czy lakować, czy zakładać plomby? - tego wszystkiego na razie nie określono" - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

"Trudno ogłaszać przetarg, jeżeli nie jest znany bardziej szczegółowy cel zamówienia" - podsumowuje dziennik. Więcej we wtorkowym wydaniu "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Ewka, 2017-10-02 13:06:16

    Te szpitale polowe - bardzo słuszny pomysł. W końcu we współczesnej szkole - jak na wojnie...
  • Dr. NO, 2017-09-19 15:01:47

    Ja bym dalej poszedł za ciosem i po dentobusach wysłał w Polskę mobilne szpitale polowe (znane jako MASH) ;-)