PARTNER PORTALU
  • BGK

Dentysta dla każdego dziecka? Resort Zdrowia ma kolejny plan

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    18 sierpnia 2016 - 07:03
Dentysta dla każdego dziecka? Resort Zdrowia ma kolejny plan
Rodzice sami wybieraliby dla dziecka dentystę spośród tych mających kontrakty z publicznym płatnikiem (fot.pixabay)

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda ma pomysł jak powstrzymać epidemię próchnicy u Polaków. Każde dziecko będzie mieć od urodzenia przypisanego stomatologa. Koszty takiej opieki ma pokryć NFZ.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", wiceminister chce przenieść do stomatologii rozwiązania z podstawowej opieki zdrowotnej. "Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie stawki kapitacyjnej" - czytamy w artykule.

"Dzięki temu dentyści otrzymaliby pieniądze za każde zapisane do nich dziecko, nawet wtedy, gdyby nie pojawiło się ono w ich gabinecie (teraz stomatolog otrzymuje zapłatę za usługę)" - wyjaśnia dziennik i wskazuje, że dentystom będzie się bardziej opłacało zadbać o dzieci i stosować metody profilaktyczne niż leczyć konsekwencje zaniedbań.

"Rodzice sami wybieraliby dla dziecka dentystę spośród tych mających kontrakty z publicznym płatnikiem" - precyzuje DGP.

Z informacji, jakie uzyskał dziennik wynika, że reforma prawdopodobnie weszłaby w życie od 2018 r., "ponieważ jej wprowadzenie musi być poprzedzone nową wyceną świadczeń, a następnie zmianą umów z lekarzami".

"Narazie - pisze dziennik - NFZ próbuje poprawić sytuację, zwiększając od 1 lipca o 20 proc. stawki płacone stomatologom za leczenie dzieci. Rocznie chodzi o niebagatelną liczbę 66 mln procedur" - wskazuje. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Samorządowiec, 2016-08-18 08:07:34

    Rozwiązanie proste, że aż genialne. Są lekarze rodzinni z POZ więc dlaczego nie włączyć w ten system stomatologów? Przy tym, nie w szkole, a tam gdzie gabinety istnieją. Oby jak najszybciej.