PARTNER PORTALU
  • BGK

Dentysta w szkołach: Samorząd ma przygotować miejsce, resort wyposażenie, NFZ dać środki

  • PAP/JS    3 sierpnia 2017 - 18:51
Dentysta w szkołach: Samorząd ma przygotować miejsce, resort wyposażenie, NFZ dać środki
MZ chce zachęcać samorządy, by wraz ze szkołami przygotowały pomieszczenia, gdzie powstaną szkolne gabinety. (fot. pixabay.com)

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy o medycynie szkolnej; resort chce, by jednym z elementów systemu były dentobusy, które będą docierać do małych szkół. Chcemy zapewnić dostęp do dentysty wszystkim uczniom – powiedział szef MZ Konstanty Radziwiłł.
Ministerstwo chce, by system medycyny szkolnej obejmował: gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę, gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół oraz dentobusy, które świadczyłyby wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

MZ chce zachęcać samorządy, by wraz ze szkołami przygotowały pomieszczenia, gdzie powstaną szkolne gabinety. Ich wyposażenie zostałoby sfinansowane przez resort. Za świadczenia płaciłby NFZ.

"Szkoła musiałaby doprowadzić pomieszczenie do stanu, w którym można ulokować gabinet - to byłby koszt jednostki samorządu terytorialnego. Ze strony MZ będzie oferta wyposażenia tego gabinetu, a dentysta będzie finansowany z NFZ. Taki konglomerat trzech źródeł finansowania" - wskazał Radziwiłł. Jak dodał, "tam gdzie nie będzie gabinetu szkolnego będzie albo gabinet w sąsiedztwie, albo dentobus".

"Gabinety dentystyczne mają uzasadnienie w większych szkołach. Jest rzeczą oczywistą, że w małych szkołach nie ma sensu lokować takiego gabinetu; to byłoby zupełnie nieopłacalne" - ocenił minister.

Wskazał, że w pierwszym etapie planowany jest zakup po jednym dentobusie dla każdego województwa. Gabinet dentystyczny "na kołach" miałby zadania takie same jak stacjonarny, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy.

Na początku lipca wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko mówiła w Sejmie, że na 27 tys. szkół różnego rodzaju tylko w 9,2 tys. są gabinety profilaktyki, w których pracują pielęgniarki; gabinetów lekarskich w szkołach jest 1,5 tys., a stomatologicznych - 1,7 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Z. Walczak, 2017-08-04 13:25:52

    W mojej gminie w tym roku w Zespole Szkół został zamknięty szkolny gabinet dentystyczny, działający od kilku lat. Powodem było nieotrzymanie przez panią stomatolog kontraktu z NFZ. Trudno zrozumieć meandry polityki zdrowotnej prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia.
  • Alina Kozińska, FIO, 2017-08-04 10:41:29

    Super, że będą dentobusy, ale 16 to mało. Na wsi statystyczna szkoła podstawowa ma poniżej 100 uczniów. Szkół wiejskich jest ok. 8 tyś. Województw jest 16. Czyli statystycznie 500 szkół w województwie na autobus. A są województwa, w których małe szkoły przeważają - np. lubelskie. ...  rozwiń