PARTNER PORTALU
  • BGK

Dentysta w szkole: Przez nowe przepisy zamknięte zostaną szkolne gabinety dentystyczne?

  • PAP/AT    6 czerwca 2016 - 11:57
Dentysta w szkole: Przez nowe przepisy zamknięte zostaną szkolne gabinety dentystyczne?
Zmiany kryteriów kontraktowania świadczeń stomatologicznych spowodują zamknięcie szkolnych gabinetów dentystycznych – uważa Joanna Mucha (fot.fotolia)

• Zmiany kryteriów kontraktowania świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży spowodują zamknięcie szkolnych gabinetów dentystycznych – uważa posłanka Joanna Mucha (PO).
• W ocenie ministerstwa zdrowia zmiany zwiększą dostępność tych świadczeń na rzecz dzieci i młodzieży.
Dyskusja dotyczy procedowanych obecnie zmian w określeniu szczegółowych kryteriów wyboru ofert w kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych.

Według Muchy w wykazie szczegółowych kryteriów przyznawania punktów przy kontraktowaniu świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży, wysoko punktowane są te świadczenia, które - jej zdaniem - premiują duże ośrodki, w szczególności ośrodki akademickie.

"Ta propozycja, która została sformułowana i która będzie teraz procedowana w Sejmie jest zła dla dzieci, i doprowadzi do tego, że problem (próchnicy u dzieci - red.) będzie się pogłębiał, a nie będzie rozwiązany" - podkreśliła Mucha.

Posłanka wskazała, że wysoko punktowane są świadczenia, których nie udzielają szkolne gabinety stomatologiczne, jak np. ortodoncja, zabiegi związane ze złamaniem żuchwy, złamaniem kości twarzoczaszki, świadczenia wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Punkty otrzymać mają też ośrodki, w których w strukturze świadczeń wykonywanie aparatów ortodontycznych stanowi co najmniej 30 proc. lub co najmniej 50 proc. Punkty mają być przyznawane też za posiadanie aparatu RTG lub radiowizjografu. Wysoko punktowane jest też leczenie kanałowe - wykonywane w gabinetach szkolnych dosyć rzadko - ale także realizowanie świadczeń w soboty lub do godziny 18.

Czytaj też: Wałbrzych wyda pół miliona na gabinety dentystyczne

Z wykazu kryteriów punktacji usunięte zostały natomiast punkty przyznawane za lokalizacje gabinetu na terenie szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych. Możliwość uzyskania tych punktów wprowadzono w sierpniu 2015 r., właśnie z myślą o utrzymaniu gabinetów szkolnych. W ocenie posłanki powinny też być wprowadzone punkty za wykonywanie świadczeń profilaktycznych, co stanowi znaczną część pracy szkolnych dentystów.

Mucha podkreśla, że kontrakt jest przydzielany kolejnym ośrodkom, które mają największą liczbę punktów, aż do wyczerpania przeznaczonej na to puli pieniędzy. "Warunki, które znajdują się obecnie w załączniku do ustawy, doprowadzą do zamknięcia szkolnych gabinetów stomatologicznych, bo nie starczy (dla nich) kontraktu" - dodała posłanka.

Jej zdaniem tak sformułowane kryteria prowadzą do centralizacji usług stomatologicznych dla dzieci, bo kontrakty zdobywać będą głównie specjalistyczne ośrodki, które także mają "ograniczone moce przerobowe", co z kolei spowoduje tworzenie się dużych kolejek oczekujących pacjentów.

"To zmiana, która jest też zła systemowo. W systemie powinno być tak, że silne są ośrodki, które świadczą opiekę profilaktyczną, czyli właśnie gabinety szkolne" - dodała.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia Milena Kruszewska poinformowała, że w procedowanym projekcie kryteria kontraktowania świadczeń stomatologicznych są określone odrębnie dla dorosłych i odrębnie dla dzieci i młodzieży. Ma to zwiększyć dostępność do tych świadczeń dla dzieci i młodzieży, a gabinety szkolne nie będą musiały konkurować jak dotychczas z gabinetami dla dorosłych.

"Gabinety udzielające świadczenia na rzecz dzieci i młodzieży, w tym gabinety zlokalizowane w szkołach, nie będą konkurowały w tym samym postępowaniu co gabinety stomatologiczne dla dorosłych. Tym samym ułatwi to zawarcie kontraktów przez gabinety zlokalizowane w szkołach" - zaznaczyła Kruszewska.×
KOMENTARZE (2)

  • muchiłap, 2016-08-17 14:15:34

    Pani Mucha winna o to walczyć ostro w Sejmie i NFZ a nie wypowiadać się pokątnie w mało czytelnych portalach. Ale jak będzie to robić tak słabo, jak przy zabieraniu (nieudanym) 500 mln.zł premii dla prezesa spółki stadionowej w Warszawie, to lepiej niech nic nie robi i siedzi cicho, jak mucha....  rozwiń
  • Ratyński, 2016-08-17 12:57:43

    To jakieś szaleństwo, odbiera się dzieciom opiekę dentystyczną tylko dlatego, że ktoś tak wymyślił :/ Jako założyciel kliniki dentystycznej ratynscy.pl jestem oburzony takim postępowaniem, ktoś tu ewidentnie chce działać ze szkodą dla uzębienia najmłodszych