PARTNER PORTALU
  • BGK

Dla szpitali powiatowych 2016 r. nie będzie łatwy

  • Rynekzdrowia.pl    25 września 2015 - 08:01
Dla szpitali powiatowych 2016 r. nie będzie łatwy

W szpitalach powiatowych czuje się bardzo duży niepokój (fot.pixabay.com)

Szpitale powiatowe trudniej zbilansują budżety w nadchodzącym roku, odczuwalne będą w nich braki lekarzy, szczególnie na dyżurach nocnych i świątecznych.
To jedne z zasadniczych wniosków z dyskusji „Polityka zdrowotna - wyzwania z perspektywy Polski Wschodniej”, jaka odbyła się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Z zapisów projekt budżetu NFZ na 2016 r. wynika, że nastąpi wzrostach finansowania POZ o 20 proc., specjalistyki o 5 proc. Szpitalnictwo otrzyma o 3,5 proc. więcej pieniędzy, z tym, że ten wzrost ma być przekazany na leczenie wysokospecjalistyczne.

- Dlatego w szpitalach powiatowych czujemy bardzo duży niepokój o brak dostatecznego finansowania usług zdrowotnych, które stanowią o podstawowym bezpieczeństwie pacjenta - mówił Andrzej Bujnowski, prezes zarządu Pro-Medica w Ełku Sp. z o.o.

Te obawy pogłębia fakt, że przewidywany wzrost finansowania POZ nie dotyczy nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Tymczasem bardzo często to szpitale powiatowe realizują te świadczenia w ramach POZ w izbach przyjęć i SOR-ach i już dzisiaj sygnalizują coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych lekarzy do dyżurowania i zabezpieczenia tego rodzaju usług.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.