PARTNER PORTALU
 • BGK

Dlaczego lecznice toną w długach?

 • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    17 sierpnia 2012 - 06:34
Dlaczego lecznice toną w długach?

Polskie lecznice toną w długach przez niegospodarność. Dotyczy to lekarzy, dyrektorów i doradców.
"Dziennik Gazeta Prawna" podaje przykłady takich działań. Największa pozycja w wydatkach szpitali to wynagrodzenia - średnio 80 proc. budżetów.

Tymczasem np. w jednej z warszawskich lecznic wynosiły one nawet 104 proc. Z kolei w szpitalu w Świdnicy zatrudnieni na kontraktach niektórzy lekarze wystawiali co miesiąc faktury na 30-50 tys. zł. Dyrektorzy szpitali twierdzą, że płacą, bo boją się odejścia najlepszych lekarzy.

Ponadto wielu menedżerów służby zdrowia nie potrafi ani kupować ani zarządzać sprzętem medycznym. Np. szpital w Pabianicach zamiast kupić kardiomonitor za 156 tys. zł, wyleasingował go za 234 tys. zł.

Szpitale bardzo często odnawiają umowy z dostawcami leków bez renegocjowania cen i znacznie przepłacają.

Stąd ogromne długi. Dlatego szpitale stają się łatwym łupem zarówno dla firm pożyczkowych jak i skupujących długi. W dodatku łupem pewnym, bo jeśli same nie są w stanie spłacić odsetek, to obowiązek ten przejdzie na samorządy - czytamy w gazecie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • glewski, 2012-08-17 13:08:30

  Niedoszacowanie kontraktów, które Kopaczowa odwlekała tak jak jej kazał Tusk doprowadziły do zapaści. Prezio Donek obiecał Rockefellerowi IV na spotkaniu, że sprywatyzuje służbę zdrowia i otworzy ją dla amerykańskich firm medycznych lemingi!!! Uczcie się szukać prawdy w necie!!!
 • bystry obywatel, 2012-08-17 10:26:45

  Podstawą dziłalności szpitali jest leczenie chorych.Do tego są nizbędni lekarze kórym trzeba płacić bo dlaczego mają pracować za grosze.Potrzebne są także pielęgniarki i reszta białego personelu - i o ten personel trzeba dbać iwynagradzać za jego ciężką pracę.Najmniej potrzebna jest administracja sz...pitala a t rozrasta się w sposó straszny - bo dyrektorzy zatrudniają znajomych ,krewnych ,kolegów tworząc dla nich nowe stanowiska pracy a raczej przesiadywania w ciepłym pomieszczeniu .Trzeba wreszcie pojąć,że opieka medyczna jest droga!W tym kraju są pieniądze na różne zbytki - łagodnie mówiąc-a na zabezpieczenie podstawowych potrzeb spłeczeństwa brak.I dlatego organizuje się różne IGRZYSKA ,aby oszołomiony naród zadowolić chwilowo.Metoda stara jak świat.Ale miejmy nadzieję,że naród przejrzy na oczy.A wracając do tematu korupcji - 16 dyrektorów i wice marszałek woj śląskiego "siedzą na Ławie oskarżonych " jak pisze prasa ,jednocześnie siedząc na stołkach dyrektorskich.To już nie jest smieszne,to jest żałosne  rozwiń
 • wybrakowany obywatel, 2012-08-17 10:06:46

  Ano dlatego "lecznice" czyli szpitale toną w długach, bo za czasów PRL-u, nie było takiego złodziejstwa i łapówkarstwa jakie widzimy dzisiaj. Wtedy za przekręty i korupcję, złodzieje, natychmiast szli siedzieć na długie lata i płacili ogromne grzywny. Dzisiaj zaś, karą zasadniczą w sądzie,... jest marna grzywna a karą dodatkową jest kara pozbawienia wolności w zawieszeniu oczywiście. Dlatego, nikt się nie boi kraść, rabować, oszukiwać a nawet mordować własne dzieci. W Amber Gold, nie było żadnych zezwoleń ani kontroli, bo tam, pracuje synuś pana premiera a firma obficie dawała na tacę. I to jest przyczyna, że szpitale toną w długach a komornicy w Polsce, są bogatsi od szejków arabskich.  rozwiń