PARTNER PORTALU
  • BGK

Dług publicznej służby zdrowia najmniejszy od marca 2005 roku

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 lutego 2010 - 07:49
Dług publicznej służby zdrowia najmniejszy od marca 2005 roku

Od wielu lat zadłużenie szpitali waha się od 9 do 10 mld zł, mimo że w tym czasie kolejne rządy wpompowały kilka miliardów, by je ratować przed klapą.
Na koniec zeszłego roku zadłużenie sięgało 9,36 mld zł, o 6 proc. mniej niż na koniec 2008 r. – wynika z zestawienia Ministerstwa Zdrowia, i było najniższe od I kwartału 2005 r. – informuje „Rzeczpospolita”.

Częściowo może to być wynik protestów szpitali, którym pieniądze na leczenie skończyły się jesienią. NFZ uruchamiał rezerwy i pieniędzy w systemie było więcej niż w 2008 r.

Walnie do tego przyczyniły się samorządy, które szykowały przekształcenia szpitali z publicznych placówek w spółki i spłacały całe zadłużenie. Starają się one o 550 mln zł pomocy w spłacie długów. Biorąc pod uwagę strukturę zobowiązań, będą musiały znaleźć w budżetach przynajmniej dwa – trzy razy więcej.

Mogą liczyć przede wszystkim na pomoc w spłacie zobowiązań publicznoprawnych i tylko części wobec firm. Do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiło 27 wniosków o przekształcenie szpitali w ramach planu B. Bank wydał już dwie opinie, dziewięć wniosków czeka na zgodę NFZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • weneca, 2010-02-22 08:55:54

    co za bzdury doliczcie oddłużenia to wam w gardłach zaschnie od tych kłamstw