PARTNER PORTALU
  • BGK

Długa likwidacja sposobem na wierzycieli?

  • Rynek Zdrowia    23 października 2012 - 19:34
Długa likwidacja sposobem na wierzycieli?

Radni powiatu śremskiego wystawili nas do wiatru - twierdzą wierzyciele byłego SP ZOZ w Śremie. Dwustu wierzycieli czeka tam na wyrok, który może zrujnować szpital i powiat
W czerwcu 2011 r. radni podjęli uchwałę o postawieniu zadłużonego szpitala powiatowego w stan likwidacji i wydzierżawieniu jego majątku nowej szpitalnej spółce. Ponieważ postanowili jednocześnie, że proces likwidacji może trwać nawet 10 lat, niewykluczone, że niezapłacone rachunki SP ZOZ będą uregulowane dopiero ostatniego dnia 2021 r.

Wtedy długi musiałby przejąć powiat - właściciel powołanej spółki - którego tegoroczny budżet (ponad 50 mln zł) jest mniejszy niż szpitalne należności wynoszące obecnie ponad 70 mln zł. Ale... to nie w tej kadencji przyjdzie spłacać długi.

Jak to możliwe, że likwidacja SP ZOZ-u może trwać tak długo? Sprawę wyjaśnia, na podstawie oficjalnego protokołu, przebieg X sesji Rady Powiatu w Śremie w dniach 2 i 9 czerwca 2011 r.

Radny Tomasz Klaczyński zapytał, czy wprowadzenie poprawki zaproponowanej przez wojewodę wielkopolskiego (ws. możliwości skrócenia terminu zakończenia czynności likwidacyjnych - dop. red.) nie spowoduje, iż nie będzie można wydłużyć postępowania likwidacyjnego.

Piotr Ruta, starosta śremski, uspokoił, że poprawka zaproponowana przez wojewodę nie blokuje ewentualnego wydłużenia okresu likwidacji, ponieważ dopuszczają to przepisy prawa. Dodał, że według służb prawnych wojewody, zapis ten pozwoli na uspokojenie nastrojów wśród wierzycieli. Jednocześnie podkreślił, że to od Rady Powiatu będzie zależało ostateczne określenie terminu zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ w Śremie. Zaznaczył też, że podjęcie ww. uchwały jest niezbędne m. in. dlatego, by uchronić powiat od konieczności szybkiego przejęcia zadłużenia szpitala.

Starosta wyjaśnił radnym, że powiat zyska w ten sposób czas niezbędny do spłaty powstałego zadłużenia. Oświadczył, że intencją zarządu powiatu jest spłacanie w miarę możliwości długów szpitala i w tym właśnie celu podejmowane są negocjacje z komornikiem.

Ponieważ wątpliwości radnego Tomasza Klaczyńskiego nie zostały rozwiane, radca prawny Dominik Czubanowski wyjaśnił, że istnieje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiący, że nie można w nieskończoność wydłużać procesu likwidacji SP ZOZ-u. Jednak w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających wydłużenie tego procesu, można sięgnąć po takie rozwiązanie.

Starosta Piotr Ruta odnosząc się do pomysłu radnego Pawła Toboła, by wierzyciele zamienili część swoich wierzytelności na akcje szpitala poinformował, że spotkanie w tej sprawie już się odbyło: zainteresowania - brak.

Uchwała o likwidacji SP ZOZ Szpital w Śremie została podjęta jednomyślnie (13 głosów "za").

Tymczasem wierzyciele (są wśród nich: Urząd Skarbowy, ZUS, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i giełdowa spółka Magellan - w sumie blisko 200 firm i instytucji) przez całą dekadę na pieniądze czekać nie chcą. Zaskarżyli likwidacyjną uchwałę do sądu administracyjnego, a w prokuraturze złożyli doniesienie o przestępstwie.

Cały artykuł czytaj tu

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.