PARTNER PORTALU
  • BGK

Długi szpitali marszałkowskich topnieją, głównie na papierze

  • Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    25 lutego 2015 - 20:19
Długi szpitali marszałkowskich topnieją, głównie na papierze
fot. PTWP

Suma zobowiązań szpitali podległych marszałkowi województwa śląskiego zmniejszyła się z 600 mln zł w roku 2012 do 500 mln zł w roku 2014. To pozytywny sygnał.
Po części jest to efekt programów naprawczych, po części tego, że w ciągu ostatnich dwóch lat marszałek umorzył szpitalom w sumie prawie 27 mln zł pożyczek, których wcześniej sam im udzielił. Spłacił też 32 mln zł zobowiązań po zamienionym w spółkę Szpitalu Wojewódzkim w Tychach.

Jak podaje gazeta.pl, szpitale marszałkowskie pomniejszają też straty, choć nie w takim tempie, jak to przedstawia urząd marszałkowski. Dwa lata temu z przesłanego dziennikarzom zestawienia wynikało, że straty szpitali za 2012 rok wynosiły tylko 53 mln zł. W rzeczywistości były o 22 mln zł większe. Urzędnicy użyli po prostu fortelu i w zestawieniu pomniejszyli straty jednych szpitali o zyski innych. Przepisy o rachunkowości nie pozwalają na taki manewr.

Co niemożliwe jest w rzeczywistości, możliwe jest jednak na papierze. Mimo krytyki urząd marszałkowski nie zmienia zwyczaju. I tak według zestawienia za 2014 rok straty szpitali wyniosły już tylko niecałe 40 mln zł. Tymczasem tak naprawdę były o 20 mln zł większe.

Rzeczywiste straty lecznic pomniejszane są także przez księgowych w samych szpitalach. Szpitale mogą wpisywać koszty amortyzacji sprzętu i inwestycji, które otrzymały w darowiźnie lub dzięki dotacji, po stronie przychodów, choć tak naprawdę amortyzacja powinna być po stronie kosztów.

Dzięki temu trikowi straty szpitali, przynajmniej na papierze, znacząco się pomniejszają. Najlepszy przykład to Szpital św. Barbary w Sosnowcu. W ciągu ostatnich pięciu lat dostał z budżetu województwa aż 70 mln zł dotacji. Teraz dzięki odpisom amortyzacyjnym ma zyski. Za 2014 rok to ponad 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.