PARTNER PORTALU
  • BGK

Długi szpitali spowolnią przekształcenia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 czerwca 2011 - 06:42
Długi szpitali spowolnią przekształcenia

Jak wynika z najnowszych danych resortu zdrowia, od grudnia do marca zobowiązania wymagalne szpitali, czyli te, którym minął termin płatności, wzrosły o 106,4 mln zł. Łącznie wynoszą 2,36 mld zł.
Podstawową przyczyną wzrostu długów szpitali jest niższa wartość kontraktów z NFZ. W latach 2008-2010 środki NFZ na leczenie szpitalne systematycznie rosły o 4 – 5 proc. rocznie, a w tym roku spadły o około 10 proc. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szpitale chcą 100 mln zł od NFZ

Do tego dochodzi większa konkurencja między prywatnymi i publicznymi szpitalami o pieniądze, jakimi dysponuje NFZ. Na przykład w woj. podlaskim funkcjonuje 10 prywatnych szpitali, które mają podpisane z nim kontrakty na 26 mln zł. To prawie 5 proc. wartości wszystkich zawartych tam umów.

Czytaj też: Szpitale ciągle poszukują pieniędzy

Zdaniem szefów publicznych szpitali to nieuczciwa konkurencja. Żeby pokazać, do czego może doprowadzić, podają przykład problemów, z jakimi borykają się oddziały kardiologiczne publicznych szpitali w woj.e pomorskim. Tam część z nich nie podpisała umowy z NFZ, bo ten wybrał prywatne placówki. W efekcie trafiło do nich 15 mln zł.

Część ekspertów tłumaczy, że wzrost zobowiązań szpitali może przełożyć się na decyzje samorządów o ich przekształcaniu w spółki. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, która wejdzie w życie 1 lipca, samorządy albo spłacą długi swoich placówek, albo w ciągu 12 miesięcy zmienią ich formę prawną.

W efekcie wiele samorządów będzie wstrzymywało ten proces ze względu na brak możliwości wzięcia na siebie ciężaru olbrzymiego zadłużenia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.