PARTNER PORTALU
  • BGK

Dłuższe kolejki do chirurgii jednego dnia

  • Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia    28 stycznia 2012 - 15:43

W 52 placówkach w kujawsko-pomorskim prowadzona będzie w tym roku chirurgia jednego dnia. Jednostek takich było więcej, ale NFZ odrzucił aż 22 oferty - opisuje "Gazeta Pomorska".
W ramach chirurgii jednego dnia przeprowadza się m.in. usuwanie zaćmy, są wycinane torbiele z jajników oraz przeprowadzane operacje żylaków i przepuklin.

Ale od stycznia placówki przeprowadzające zabiegi jednodniowe muszą dostosować się do nowych przepisów. Obostrzenia dotyczą m.in. wymagań lokalowych. Niestety, nie wszystkie jednostki były w stanie je spełnić. W efekcie aż 22 nie dostały kontraktu.

W niewiele lepszej sytuacji znajdują się również placówki, które podpisały umowę z NFZ. Powodem są zbyt niskie kontrakty.

Do tej pory na operację żylaków i przepuklin chory np. w NZOZ-ie "Chirurgia Jednego Dnia" w Golubiu-Dobrzyniu czekał około 2 lat. Jak informuje placówka, zaproponowana przez Fundusz umowa sprawi, że pacjenci będą czekać 4,5 roku.

Z podobnym scenariuszem muszą liczyć się osoby potrzebujące operacji zaćmy. W ramach chirurgii jednego dnia wykona ją bowiem mniej niż dotychczas placówek. W samej Bydgoszczy NFZ odrzucił oferty trzech NZOZ-ów. W mieście zostały tylko dwa punkty, w których zaćma zostanie zoperowana w ciągu dnia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.