PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe 100 tys. zł na program in vitro w Częstochowie

  • PAP/AH    13 kwietnia 2018 - 14:55
Dodatkowe 100 tys. zł na program in vitro w Częstochowie
W ramach programu urodziło się w Częstochowie do tej pory 28 dzieci, w tym roku ma przyjść na świat jeszcze ośmioro, w tym dwoje z ciąży bliźniaczej. (fot. Shutterstock)

Częstochowa przeznaczy w tym roku dodatkowe 100 tys. zł na dofinansowanie zabiegów in vitro. To efekt dużego zainteresowania programem, do którego zgłosiło się ponad 50 par.
Dzięki temu z programu in vitro w Częstochowie skorzystają w tym roku wszystkie pary, które zgłosiły się w styczniowym naborze i przejdą ostateczną procedurę kwalifikacji do zabiegu.

Aplikację złożyły w tym roku 52 pary. Do udziału w programie wstępnie zakwalifikowano tylko 30, gdyż w tegorocznym budżecie zabezpieczono na ten cel 150 tys. zł. 22 pary trafiły więc na listę rezerwową.

Dwie pary nie skorzystały z programu, więc ich miejsce zajęły dwie kolejne, a dla będących jeszcze na liście rezerwowej 20 par udało się - decyzją prezydenta Częstochowy - zapewnić w budżecie Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta dodatkowe 100 tys. zł. W sumie tegoroczny budżet programu wynosi więc 250 tys. zł.

Czytaj także: Miejskie programy in vitro. Jak przygotować program, by wojewoda go nie zakwestionował?

 

W ramach programu urodziło się w Częstochowie do tej pory 28 dzieci, w tym roku ma przyjść na świat jeszcze ośmioro, w tym dwoje z ciąży bliźniaczej. W ubiegłym roku również zwiększono pierwotnie planowany budżet programu ze względu na duże zainteresowanie.

Częstochowa finansuje zabiegi in vitro już szósty rok. Jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło takie rozwiązanie.

O dofinansowanie zabiegu mogą się starać małżeństwa i związki partnerskie z Częstochowy, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. wiek kobiety od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej już leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.