PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowy nadzór nad zabiegami w szpitalach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 sierpnia 2011 - 08:24
Dodatkowy nadzór nad zabiegami w szpitalach

Nad pacjentem poddawanym operacji będzie czuwał lekarz koordynator. Ma to zmniejszyć ilość błędów medycznych popełnianych na oddziałach chirurgii.
Obowiązek wyznaczenia na oddziałach szpitalnych koordynatorów oraz prowadzenia przez nich okołooperacyjnych kart kontrolnych ma wprowadzić nowelizacja ustawy o działalności leczniczej – pisze „Rzeczpospolita”.

Na nowym dokumencie zaznaczone będą trzy fazy zabiegu. Pierwsza będzie trwała do chwili przed podaniem znieczulenia i podczas niej lekarze np. zaznaczą niezmywalnym flamastrem miejsce nacięcia.

Czytaj też: Nowi dyrektorzy mają uzdrowić szpitale

Druga – do momentu po podaniu znieczulenia, ale przed wykonaniem cięcia, wreszcie ostatnia obejmie czas po zamknięciu rany, ale przed wywiezieniem pacjenta z sali operacyjnej.

Nad prawidłowością przebiegu wszystkich etapów będzie czuwał lekarz koordynator, np. anestezjolog, i po każdej fazie, po uzyskaniu ustnego potwierdzenia od reszty zespołu, że procedura przebiega prawidłowo, podpisze się na karcie.

W Polsce kilka szpitali w pilotażowym programie stosuje już kartę okołooperacyjną. Od kilku miesięcy mają ją m.in. w szpitalu w Ełku czy prywatnym Centrum Damiana – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.