Dodatkowy nadzór nad zabiegami w szpitalach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 20-08-2011
  • drukuj
Nad pacjentem poddawanym operacji będzie czuwał lekarz koordynator. Ma to zmniejszyć ilość błędów medycznych popełnianych na oddziałach chirurgii.
Dodatkowy nadzór nad zabiegami w szpitalach

Obowiązek wyznaczenia na oddziałach szpitalnych koordynatorów oraz prowadzenia przez nich okołooperacyjnych kart kontrolnych ma wprowadzić nowelizacja ustawy o działalności leczniczej – pisze „Rzeczpospolita”.

Na nowym dokumencie zaznaczone będą trzy fazy zabiegu. Pierwsza będzie trwała do chwili przed podaniem znieczulenia i podczas niej lekarze np. zaznaczą niezmywalnym flamastrem miejsce nacięcia.

Czytaj też: Nowi dyrektorzy mają uzdrowić szpitale

Druga – do momentu po podaniu znieczulenia, ale przed wykonaniem cięcia, wreszcie ostatnia obejmie czas po zamknięciu rany, ale przed wywiezieniem pacjenta z sali operacyjnej.

Nad prawidłowością przebiegu wszystkich etapów będzie czuwał lekarz koordynator, np. anestezjolog, i po każdej fazie, po uzyskaniu ustnego potwierdzenia od reszty zespołu, że procedura przebiega prawidłowo, podpisze się na karcie.

W Polsce kilka szpitali w pilotażowym programie stosuje już kartę okołooperacyjną. Od kilku miesięcy mają ją m.in. w szpitalu w Ełku czy prywatnym Centrum Damiana – informuje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE