PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie in vitro w Gdańsku: wojewoda unieważnia uchwałę

  • PAP/MN    31 marca 2017 - 12:25
Dofinansowanie in vitro w Gdańsku: wojewoda unieważnia uchwałę
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich. (fot. gdansk.uw.gov.pl)

Uchwała ws. dofinansowania zabiegów in vitro w Gdańsku unieważniona przez wojewodę.
• Wojewoda pomorski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały Rady Miasta Gdańska o dofinansowaniu zabiegów in vitro z kasy samorządu.

• Program miał ruszyć od lipca. Przedstawiciele samorządu zapowiadają zaskarżenie tej decyzji.

• Zgodnie z art. 48 ust.1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych "projekt programu polityki zdrowotnej sporządza się na podstawie map potrzeb zdrowotnych" - zdaniem wojewody, że nie dopełniono tego obowiązku.

• Samorząd chce dopłacać w wysokości do 5 tys. zł do każdej próby (nie więcej niż 80 proc. kosztów) procedury in vitro.

O wydaniu rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność podjętej w lutym br. uchwały Rady Miasta Gdańska ws. dofinansowania zabiegów in vitro poinformowało w piątek (31 marca) biuro prasowe wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

W komunikacie podkreślono, że - zgodnie z obowiązującym prawem jednostki samorządu terytorialnego "mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować programy polityki zdrowotnej". Zaznaczono jednak, że - zgodnie z artykułem 48 ust.1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - "projekt programu polityki zdrowotnej sporządza się na podstawie map potrzeb zdrowotnych" i projekt taki powinien zostać przekazany Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w celu jego zaopiniowania.

"Z analizy zapisu uchwały i wystąpienia do Rady Miasta o wyjaśnienia, wynika, że Gmina Miasta Gdańska nie wykazała dopełnienia obowiązku zasięgnięcia przedmiotowej opinii. Do dnia wydania przedmiotowego rozstrzygnięcia do wojewody nie wpłynęły żądane wyjaśnienia" - poinformowano też w komunikacie.

Czytaj też: Bydgoszcz dofinansuje in vitro

Aleksandra Dulkiewicz wiceprezydent Gdańska i szefowa miejskiego zespołu, który przygotował gdański program dotyczący wspierania leczenia niepłodności, wyjaśniła, że po tym, jak samorząd przyjął program dofinansowujący zabiegi in vitro, wysłał go do oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. "Cierpliwie czekamy na jej ocenę" - powiedziała Dulkiewicz zaznaczając, że - zgodnie z miejską uchwałą - program ma dopiero ruszyć (jego realizacja ma się rozpocząć w lipcu).

Dulkiewicz dodała też, że ocena Agencji nie jest wiążąca. "Jeżeli ktoś chce wziąć na siebie ryzyko i realizować program, który dostanie negatywną opinię Agencji, może to zrobić" - wyjaśniła.

Dulkiewicz poinformowała, że samorząd - po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji wojewody, na pewno odwoła się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Uchwałę, w której wprowadzono możliwość dofinansowania przez samorząd ponoszonych przez mieszkańców Gdańska kosztów zabiegów in vitro, Rada Miasta Gdańska przyjęła 23 lutego br. Uchwała miała formę dokumentu pn. "Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska", który powstał z inicjatywy rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej. Program przyjęto na sesji 16 głosami za (byli to radni PO) przy 13 głosach przeciwnych (11 z PiS, 2 z PO) jeden radny (z PO) wstrzymał się od głosu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Ania , 2017-04-10 17:37:30

    Mam nadzieję, że (...) zdechnie w bólach, ale najpierw będzie patrzył jak w bólach zdychają jego dzieci. Śmieć. Powinien umrzeć.
  • olo2, 2017-03-31 18:01:07

    Wojewoda ! to jest ktoś (może coś) może wszystko niczym jarosław wielki, niedługo będzie wskrzeszał umarłych ?