PARTNER PORTALU
  • BGK

Doktorzy przestaną wypisywać recepty?

  • Przegląd prasy/Metro    22 października 2011 - 07:59
Doktorzy przestaną wypisywać recepty?

Lekarze straszą pacjentów, że przestaną wypisywać recepty na leki refundowane, bo czują się zastraszani przez NFZ i resort zdrowia.
Rzecznik praw pacjenta grozi lekarzom wysokimi karami – pisze „Metro”.

Czytaj też: Lekarze sporo płacą za źle wypisane recepty

Jeśli lekarze nie porozumieją się z Ministerstwem Zdrowia, to od lipca pacjenci mogą mieć problem ze znalezieniem medyka, które wypisze im receptę na leki objęte refundacją. Wtedy w życie wchodzi nowa ustawa refundacyjna, z której zapisami lekarze się nie zgadzają, bo przewiduje ona ostrzejsze niż do tej pory kary za źle wypisane recepty.

Czytaj też: Nabici w wizytę

Medycy od kilku miesięcy alarmowali, że czują się nękani przez Narodowy Fundusz Zdrowia ciągłymi kontrolami dokumentacji i uwagami, że wypisali zbyt dużo recept na leki refundowane (w zeszłym roku takich kontroli było o jedną trzecią więcej niż w 2009 r.).

Czytaj też: Pacjenci zapłacą za refundowane leki

Lekarze zorganizowali się w internecie. Na stronach branżowego portalu Konsylium24.pl oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zachęcają do bojkotu umów z NFZ na wystawianie recept refundowanych od 1 lipca. Pod apelem podpisało się na razie ponad 6 tys. lekarzy (w kraju jest ich ok. 120 tys.). Murem za środowiskiem stanęła Naczelna Izba Lekarska – pisze „Metro”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • b, 2011-10-27 20:22:53

    Protest podpisało już ponad 8500 lekarzy (ok 10 % aktywnych zawodowo w Polsce). Od 1.01.2012, gdy nie zostanie zmieniona ustawa, lekarze będa wypisywać recepty na 100 %, a refundację pacjent będzie otrzymywał w NFZ, czyli u ubezpieczyciela, jak to jest w innych krajach
  • ZAWSZE NAJWAŻNIEJSZY PACJ, 2011-10-23 15:42:01

    no jescze tego brakuje, że lekarze przestaliby dbać o dobro pacjentów i przestaliby wypisywać recepty na refundowane leki prawdaż?