PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląski sposób na mniejsze długi szpitali

  • Rynek Zdrowia (Marzena Sygut)    15 marca 2012 - 11:34
Dolnośląski sposób na mniejsze długi szpitali

Dolny Śląsk przestał być regionem o największym stopniu zadłużenia placówek służby zdrowia w kraju. Większy problem mają: Mazowsze, Śląsk i Lubelszczyzna.
Od 2005 roku sytuacja finansowa dolnośląskich szpitali systematycznie się poprawia. W ciągu minionych siedmiu udało się zredukować zadłużenie placówek o ponad połowę (51,4 proc.).

Samorząd województwa dolnośląskiego jest organem założycielskim dla 26 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W 2005 roku kwota zobowiązań tych jednostek wynosiła ok. 600 mln zł, a blisko 100 proc. z niej dotyczyło zobowiązań wymagalnych. W 2011 roku zadłużenie spadło do 384 mln zł. Tu zobowiązania wymagalne ograniczają się już tylko do niecałych 10 proc.

Dobrą kondycję szpitali na Dolnym Śląsku potwierdza wynik finansowy placówek za 2011 r. Uwzględniając amortyzację, jednostki służby zdrowia wypracowały 57 mln zysku.

Restrukturyzacja to dobry plan

Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Jarosław Maroszek w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl zaznacza, że poprawa kondycji finansowej szpitali to efekt prowadzonej od pięciu lat konsekwentnej restrukturyzacji placówek, w tym korzystania ze wszystkich możliwych narzędzi w tym zakresie.

Szpitale marszałkowskie po raz pierwszy przeszły restrukturyzację po ogłoszeniu Ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej z 2005 roku.

- Tamta restrukturyzacja polegała na zmianie zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe. W kilku jednostkach na mocy ustawy możliwe było umorzenie zobowiązań publiczno-prawnych. Skorzystał z tego głównie szpital w Legnicy, bardzo mocno wówczas zadłużony. To zadłużenie zostało umorzone - tłumaczy dyrektor Maroszek.

Jak dodaje, przy okazji ostatniej restrukturyzacji szpitale otrzymały dosyć duże wsparcie samorządu wojewódzkiego korzystającego z dotacji w ramach tzw. planu B. Wtedy zostały zrealizowane cztery programy reorganizacji w systemie ochrony zdrowia. Łączna wartość dotacji otrzymanych w latach 2010 - 2011 wyniosła niemal 86 mln zł.

Będą kolejne przekształcenia

Samorząd na tym jednak nie poprzestaje. Planowane są dalsze przekształcenia w dolnośląskiej służbie zdrowia. Dotyczą one głównie czterech placówek.

- To, co jeszcze generuje nasz dług, to są zobowiązania długoterminowe wynikające w części z kredytów restrukturyzacyjnych naszych jednostek zaciągniętych na początku procesu restrukturyzacyjnego - powiedział nam Jarosław Maroszek.

Dodaje, że samorząd planuje też przekształcić Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc w spółkę prawa handlowego.

- To była jednostka, która pierwsza weszła w restrukturyzację z 2005 roku i ma jeszcze z tego tytułu 21 mln zł zobowiązań. Chcielibyśmy w ramach przekształcania i dotacji ustawowych pozyskać środki na pokrycie tych zobowiązań - tłumaczy.

Samorząd marszałkowski zakłada także przekształcenie w spółki prawa handlowego Obwodu Lecznictwa Kolejowego na ul. Joanitów we Wrocławiu oraz Zakładu Sprzętu Ortopedycznego przy ul. Poświęckiej.

Jak przyznaje dyrektor Maroszek pozostałe zadłużenia wynikają z bieżącej działalności. Część jednostek ma korzystne kredyty, na takich warunkach, że nie opłaca się ich spłacać szybciej.

Zarząd Województwa przewiduje, że planowane działania pozwolą na pozyskanie dotacji przez budżet województwa w kwocie 51,5 mln zł.

Część zadłużenia wynika z nadwykonań

Sytuację szpitali marszałkowskich można by jeszcze poprawić, gdyby udało się odzyskać z NFZ środki za nadwykonania. Pod koniec ubiegłego roku tę kwotę szpitale określały już na 68 mln zł. Koszty procedur ratujących życie stanowiły ponad połowę z tej kwoty - 35,5 mln zł.

Dyrektor Maroszek ma nadzieję, że zarządowi uda się dojść w tej kwestii do porozumienia z Funduszem. - Na czwartek (15 marca) planowane jest spotkanie marszałka województwa Rafała Jurkowiańca z dyrektorem DOW NFZ Wiolettą Niemiec w sprawie negocjacji dotyczących wypłaty zaległych zobowiązań przez NFZ - podkreśla dyrektor.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2012-03-15 15:01:06

    Czemu kłamiecie! Wszystkie zobowiązania szpitali wynikają z niedoszacowania zakontraktowanych usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zmarłych! Wszyscy wkrótce staniecie przed Trybunałem Stanu!