PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: NFZ przypomni pacjentom o wizycie przez smsa

  • PAP/AT    29 września 2016 - 12:14
Dolnośląskie: NFZ przypomni pacjentom o wizycie przez smsa
Dolny Śląsk jest drugim po Mazowszu regionem, w którym wprowadzony został system przypominania o wizycie u lekarza (fot.fotolia)

• Pięć dni przed planowaną wizytą u specjalisty zarejestrowany pacjent otrzyma poprzez wiadomość SMS przypomnienie o jej terminie.
• Akcja dolnośląskiego oddziału NFZ ma zmniejszyć liczbę nieodbytych wizyt oraz usprawnić system oczekiwania na poradę lekarską.
Jak poinformowała rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska, Dolny Śląsk jest drugim po Mazowszu regionem, w którym wprowadzony został system przypominania o wizycie u lekarza.

"Okazuje się, że chociaż kolejki do specjalistów są duże, to bardzo wielu zarejestrowanych pacjentów nie dociera na swą pierwszą wizytę. Takim przypomnieniem chcemy usprawnić system. Pacjent może odwołać wizytę i dzięki temu ktoś inny zostanie przyjęty w tym terminie" - powiedziała rzeczniczka.

Mierzwińska poinformowała, że w 2015 r. takich przypadków niestawienia się na wizytę w regionie odnotowano ponad 30 tys., a w I kwartale tego roku ponad 6 tys.

"To duży problem, bo zdarza się, że co trzeci pacjent nie przychodzi na umówioną wizytę. Natomiast w niektórych poradniach lista oczekujących jest bardzo długa" - dodała rzeczniczka.

Podkreśliła, że w wysyłanej wiadomości SMS podany jest numer kontaktowy do konkretnej przychodni i pacjent w przypadku nieobecności powinien jak najszybciej poinformować, że nie będzie mógł się stawić.

Czytaj też: Zapal światło SMSem

"Jeśli zrobi to w ostatniej chwili np. w dniu wizyty to niestety może być trudność z zarejestrowaniem nowego pacjenta na ten termin. Jeśli ktoś się nie stawi i nie odwoła wizyty, to automatycznie spada na koniec kolejki. Natomiast, gdy odwoła wizytę po otrzymaniu SMS-a poda ważny powód to ma szansę się przerejestrować na inny dogodny dla siebie termin" - podkreśliła rzeczniczka.

Jak podano, monitoringiem i przypominaniem o terminie wizyt objęto dolnośląskie poradnie w czterech specjalizacjach, w których kolejki są najdłuższe oraz najwięcej pacjentów nie zjawia się u lekarzy w umówionym terminie. Chodzi o poradnie endokrynologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne i onkologiczne.

W kolejce na pierwszą wizytę do ortopedy czeka obecnie na Dolnym Śląsku prawie 14 tys. osób, do kardiologa 12 tys., do endokrynologa ponad 10 tys., a do onkologa 962 osoby. Dolnośląski oddział NFZ przewiduje, że miesięcznie będzie wysyłał około 5 tys. powiadomień o zarejestrowanej wizycie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes, 2016-09-29 12:29:35

    Może jeszcze dopisać tam adres najbliższego zakładu pogrzebowego! Polska w tzw. Europie ma obok dwóch byłych"demoludów" Bułgarii i Rumunii najniższe nakłady na służbę zdrowia! Co Żydzi zrobili z mojego kraju?