PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: Powstała pierwsza w regionie bezpłatna placówka rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku

  • PAP/AT    10 stycznia 2018 - 08:50
Dolnośląskie: Powstała pierwsza w regionie bezpłatna placówka rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku
Wrocław będzie 9. województwem, realizującym rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku przez NFZ (fot.shutterstock)

We Wrocławiu uruchomiona została pierwsza i jedyna w województwie dolnośląskim placówka rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, która pomaga pacjentom bezpłatnie dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jak powiedziała Teresa Kłys, dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno - Leczniczej PZN, uszkodzenia i choroby narządu wzroku stanowią co czwarty powód niepełnosprawności Polaków. "Wrocław będzie 9. województwem, realizującym rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku przez NFZ" - zaznaczyła Kłys. Wrocławska placówka jest filią Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno - Leczniczej PZN w Warszawie.

Dyrektor podkreśliła, że do tej pory w Przychodni Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie przyjmowani byli pacjenci z całej Polski. "Była to tylko niewielka cześć pacjentów, gdyż nie każdy mógł sobie na taki dojazd pozwolić" - powiedziała.

Czytaj też: NFZ zwróci pieniądze za prywatne leczenie

Dodała, że wrocławska placówka będzie otwarta dla wszystkich pacjentów, także dla tych, którzy nie posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a podstawą będzie skierowanie od lekarza okulisty. "Dotychczas w okręgach Polskiego Związku Niewidomych taka rehabilitacja była realizowana tylko częściowo - prawo do rehabilitacji miały tylko osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności" - powiedziała Kłys.

Usługi rehabilitacyjne realizowane w placówce będą polegały m.in. na pracy zespołowej z pacjentem, pomocy psychologicznej czy nauce orientacji przestrzennej. Celem rehabilitacji jest poprawa komfortu życia osób niewidomych lub słabowidzących oraz zwiększenie ich samodzielności.

"Będzie to także wsparcie dla osób starszych, u których wystąpiło znaczne pogorszenie widzenia; uczymy te osoby samodzielnie się poruszać, przystosować miejsce zamieszkania, a także orientacji przestrzennej" - dodała Kłys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.