PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk prekursorem znieczulenia przy porodzie

  • GK    25 maja 2011 - 09:56
Dolny Śląsk prekursorem znieczulenia przy porodzie

Dzięki programowi, który właśnie wdraża samorząd Dolnego Śląska, szpitale w regionie będą mogły bezpłatnie stosować znieczulenie przy porodzie.
Znieczulenie przy porodzie jest standardem w wielu krajach europejskich. W Polsce na przeszkodzie do jego wprowadzenia stał brak pieniędzy lub wykwalifikowanej kadry. Ale zaczyna się to zmieniać. W woj. dolnośląskim rodzące kobiety mogą bez dodatkowych opłat skorzystać ze znieczulenia.

Projekt wprowadzany przez władze Dolnego Śląska jest pierwszym systemowym rozwiązaniem sprawy znieczuleń w skali kraju. Zakłada on, że szpitale, które do niego przystąpią, dostaną specjalne granty umożliwiające pokrycie kosztów ponoszonych przez ośrodek na wdrożenie porodów ze znieczuleniem i stworzenie szkół rodzenia.

Do projektu zostały też zaproszone szpitale, które nie mają porodówek, ale mają wyspecjalizowane oddziały neonatologiczne. One również będą co roku dostawać pieniądze na zakup sprzętu medycznego lub poprawę warunków pobytu i leczenia noworodków, gdyż program przewiduje także prowadzenie ciągłego monitoringu elektronicznego – wpisywanie do bazy danych informacji o stanie zdrowia noworodków.

Rocznie na realizację programu marszałek przeznaczy około 2,5 mln zł. Z tego szkoły rodzenia dostaną – 600 tys. zł, znieczulenia pochłoną 1,2 mln zł. 400 tys. zł wyniosą granty dla szpitali opiekujących się noworodkami, a 100 tys. zł koszty administrowania programem monitorującym.

W programie wezmą udział placówki w Legnicy, Lubinie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Polanicy-Zdroju, Świdnicy i we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.