PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolośląskie szpitale z kontraktami

  • pap    7 grudnia 2013 - 15:39
Dolośląskie szpitale z kontraktami

Na Dolnym Śląsku wszystkie 23 szpitale powiatowe podpisały kontrakty na 2014 r. Negocjacje wydłużono do soboty na wniosek Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych i konwentu starostów. W regionie w 2014 r. na leczenie szpitalne będzie ponad 2,286 mld zł.
Jak poinformowała w sobotę rzecznik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska, ostatnie dwa kontrakty podpisano w sobotę, z wyłączeniem z nich kwot przeznaczonych na szpitalne oddziały ratunkowe.

"Okazało się, że kwoty na tzw. SOR-y w szpitalach powiatowych w Oławie i Bolesławcu, wyliczone przez szefów tych placówek, są wyższe od sum naliczonych przez NFZ. Sposób naliczenia wynika ze specjalnych algorytmów, dlatego powinien być zgodny, gdyż te sumy nie podlegają negocjacji. Dlatego umówiliśmy się na ponowne spotkanie w poniedziałek, by na nowo je przeliczyć i ustalić, skąd wzięła się ta rozbieżność" - dodała.

Podkreśliła, że kontrakty na przyszły rok są "na takim samym poziomie finansowym jak w 2013 r., dlatego rozmowy były trudne".

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych skupia 18 placówek, ale na Dolnym Śląsku działają 23 szpitale powiatowe.

Konsorcjum w porozumieniu ze starostami powiatowymi wcześniej odmawiało podpisania kontraktów, ponieważ domagało się m.in. zwiększania kontraktów na: chirurgię, pediatrię, ginekologię i położnictwo oraz oddziały wewnętrzne.

W stanowisku konwentu dolnośląskich starostów napisano, że niezwykle istotne jest "iż wielu ubezpieczonych, korzystających z usług szpitali powiatowych jest w trudnej sytuacji ekonomicznej". "Dla tych ludzi, brak możliwości skorzystania z usług medycznych w pobliżu miejsca zamieszkania, oznacza, że nie skorzystają z żadnych, dlatego niedofinansowanie zagraża wykluczeniem wielu osób z systemu opieki zdrowotnej" - dodano.

Szpitale powiatowe postulowały zwiększenie wartości kontraktów średnio o 9 proc. w czterech podstawowych działach usług, co gwarantowałoby wzrost budżetów placówek o ok. 5 proc.

Po podpisaniu kontraktów przez placówki powiatowe wszystkie szpitale na Dolnym Śląsku mają już kontrakty na rok 2014. Na leczenie szpitalne w całym regionie w 2014 r. zaplanowano 2,286 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.