PARTNER PORTALU
  • BGK

Dostaną kredyt poręczony przez marszałka

  • DK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    25 maja 2010 - 16:08
Dostaną kredyt poręczony przez marszałka

Zarząd województwa świętokrzyskiego, choć niechętnie, ale pozytywnie zaopiniował wnioski szpitali. WSSD w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii wystąpiły z prośbą o poręczenie kredytów w łącznej wartości 15 mln zł.
– Brakuje nam środków, m.in. z tego powodu, że lecznictwo pediatryczne jest niedofinansowane – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Buszkowskiego w Kielcach.

Jak tłumaczy szpitalowi grozi utrata płynności finansowej: – Mamy coraz większe trudności z dostawcami leków i sprzętu medycznego, którzy wymagają, by płacić od ręki. Nie mamy także pieniędzy na opłacenie ZUS-u. Nasz kredyt byłby w wysokości 5 mln zł na okres 5 lat. Chcielibyśmy mieć najpierw jeden rok karencji, a od drugiego spłacać kwotę główna wraz z odsetkami.

Według Włodzimierza Wielgusa obsługa wymagalnych zobowiązań jest dość droga, a kredyt pozwoli na złapanie oddechu i znaczne oszczędności.

Z kolei Świętokrzyskie Centrum Onkologii poprosiło samorząd województwa o poręczenie 10 mln zł kredytu, co ma pozwolić na zapewnienie bieżącej działalności. Sytuacja placówki jest bardzo trudna, już teraz jej długi przekraczają 50 mln zł.

 Już miesiąc temu zarząd województwa zlecił dyrektorowi ŚCO opracowanie planu naprawczego. Lecznica zatrudnia 1,5 tys. pracowników. Do tej pory odbyło się kilka spotkań, ale na razie niczego jeszcze nie ustalono. Z propozycji zmniejszenia liczby etatów niezadowolone są związki zawodowe.

Zarząd województwa świętokrzyskiego, choć niechętnie, ale pozytywnie zaopiniował wnioski szpitali. Jednak ostateczną decyzję o poręczeniu kredytów podejmą w poniedziałek 31 maja radni sejmiku województwa. Później szpitale będą musiały ogłosić przetarg, pieniądze powinny do nich trafić za 2-3 miesiące.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.