PARTNER PORTALU
 • BGK

Dostęp do lekarza rodzinnego dla nieubezpieczonych. Za darmo tylko dla oszustów?

 • PAP/Gazeta Wyborcza    2 stycznia 2017 - 06:59
Dostęp do lekarza rodzinnego dla nieubezpieczonych. Za darmo tylko dla oszustów?
Zmiana w ustawie zdrowotnej nie znosi obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń (fot.arch.)

• Od 1 stycznia wszyscy Polacy mieli uzyskać darmowy dostęp do lekarza rodzinnego. 
• Wbrew oczekiwaniom lekarzy eWUŚ nie zniknie.
• - Wygląda to na zachęcanie do oszukiwania - ocenił były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (klub PiS).
"Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie zapowiadał, że od 1 stycznia darmowy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli także nieubezpieczeni, ale rzeczywistość jest inna" - wskazuje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Od stycznia 2017 nowe, bardzo ważne przepisy

"Ubezpieczenia zdrowotnego nie mają obecnie głównie zatrudnieni na umowach śmieciowych; według Radziwiłła to ponad 2 mln osób (6 proc.). W systemie eWUŚ, czyli w elektronicznej bazie ubezpieczonych, wyświetlają się one na czerwono jako osoby bez prawa do darmowego leczenia" - wyjaśnia "GW".

"Na czerwono" wyświetlają się również nazwiska kilkuset tysięcy osób uprawnionych do świadczeń, które nie zostały ujęte w ewidencji. "W tym przypadku wystarczy złożyć oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia i lekarz przyjmuje gratis" - pisze "Wyborcza".

eWUŚ nie zniknie

Wbrew oczekiwaniom lekarzy eWUŚ nie zniknie. Oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia również pozostaną, co potwierdziła w rozmowie z "GW" rzeczniczka MZ Milena Kruszewska: "Zmiana w ustawie zdrowotnej nie znosi obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń".

"Jeśli więc osoba nieubezpieczona przyzna, że nie płaci składek, to lekarz ją przyjmie za pieniądze. Ale jeśli skłamie, że ma ubezpieczenia, to wtedy wizyta będzie za darmo" - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Wygląda to na zachęcanie do oszukiwania - ocenił w rozmowie z "GW" były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (klub PiS).

Zmiany od 2017

22 grudnia prezydent podpisał nowelizację zgodnie z którą dostęp do bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli wszyscy, również nieubezpieczeni. Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowe szczepionki od 2017 r. nadal będą finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany mające zagwarantować każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie ona kosztów z tym związanych, nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń.

"Powyższe nie oznacza zniesienia obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej (świadczeniobiorca nadal będzie potwierdzał prawo do świadczeń, bądź elektronicznie za pośrednictwem systemu eWUŚ, bądź poprzez złożenie oświadczenia albo stosownego dokumentu papierowego)" - zaznaczała Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku trudności z potwierdzeniem prawa do świadczeń, NFZ nie będzie dochodził kosztów ich udzielenia. Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć kosztów, jakie Fundusz ponosi na refundację przepisanych przez lekarza leków, które są dostępne w aptece.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • kazikspiczki, 2017-01-20 08:20:41

  Do glaertes1:każdy obywatel powinnien mieć prawo do opiekii zdrowotnej rózne są keleje losu .wykonuje umowy zlecenie w dwóch firmach i obydwiie odprowadzają ubezpieczenie i składki emerytalne.zadaję pytanie czy otrzymam dwa razy lepszą opiekę lekarską -nie .czyli płace haracz za to ze uczciwie pracu...ję w uczciwych firmach Co do artykułu nieprawda że umowy śmieciowe to coś strasznie złego lepiej cos aniżeli nic -pracować na czarno  rozwiń
 • głąbie, 2017-01-20 06:06:55

  Do glaertes1: NFZ powstał w1004 r czyli za SLD ty wyprany tępy pisowski móżdżku
 • glaertes1, 2017-01-02 12:18:43

  Narodowy Fundusz Zmarłych miał ulec likwidacji! To Pełowski bat na Polaków, który zmusza ich do płacenia haraczy do systemu, z którego tak naprawdę nic nie mogą otrzymać...w terminie,kiedy potrzebują ratować swoje życie! Mój brat spłaca zaległe składki zdrowotne, chociaż udowodnił, że był zatrudnion...y na etat, ale to nic ustawa jest tak "ustawiona", że część z nas płaci je podwójnie, nie otrzymując w zamian nic! Stąd mamy ponad 3 mln Polaków na wyjeździe bez powrotu! Szalom  rozwiń