PARTNER PORTALU
  • BGK

Dramatycznie zmniejsza się liczba pielęgniarek

  • PAP/AT    27 marca 2017 - 06:23
Dramatycznie zmniejsza się liczba pielęgniarek
Spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i położniczymi (fot.fotolia)

Za trzy lata liczba pielęgniarek spadnie w naszym kraju o ponad 4 tysiące, a do roku 2035 - aż o ponad 16,5 tysiąca.
Dramatycznie zmniejsza się liczba położnych - informuje "Nasz Dziennik".

"Średnia arytmetyczna wieku zarejestrowanych pielęgniarek i położnych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat ciągle wzrasta" - zwraca uwagę Wiesława Załuska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa dla województwa mazowieckiego.

O ile w 2008 roku średnia wieku pielęgniarki w kraju wynosiła 44,10, o tyle w roku ubiegłym osiągnęła już wartość 50,80.

Jak wynika z analizy danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, w Polsce do 2022 roku uprawnienia emerytalne uzyska ponad 39,6 tys. pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 30 proc. obecnie zatrudnionych.

"Tych, które odejdą na emeryturę, nie będzie kto miał zastąpić. Spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i położniczymi. Blisko połowa pielęgniarek i położnych, kończąc studia, nie odbiera zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu" - przyznaje Nikoleta Broda, położna z warszawskiego Szpitala Świętej Rodziny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-03-27 09:37:09

    Ale po co nam pielęgniarki, Polak najlepiej opiekuje się sam sobą! A jak już będzie dramatycznie, to przyjdą Ukrainki, Rosjanki a na końcu Białorusinki! Aj waj!