Dylematy samorządów z przekształcaniem szpitali

  • Rynek Zdrowia/Dziennik Gazeta Prawna
  • 26-08-2013
  • drukuj
Resort zdrowia zarezerwował łącznie 1,4 mld zł na pomoc dla tych samorządów, które już zdecydowały albo są w trakcie przekształceń podległych im szpitali, poradni czy ambulatoriów. Taką możliwość zapisano w ustawie o działalności leczniczej.
Dylematy samorządów z przekształcaniem szpitali

Samorządy jednak nie biją się o publiczne wsparcie, do komercjalizacji swoich placówek zdrowia podchodzą z dużą rezerwą.

Z uzyskanych przed "Dziennik Gazetę Prawną" danych wynika, że od 2012 r. do 25 lipca tego roku z rządowej pomocy skorzystało zaledwie 17 samorządów. Łącznie trafiło do nich 78,4 mln zł. Jak poinformował Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia, w okresie obowiązywania ustawy przekształcono w spółkę prawa handlowego 35 SPZOZ (24 szpitale oraz 11 podmiotów lecznictwa ambulatoryjnego).

Przekształcenie samo w sobie nie opłaca się większości SPZOZ i ich właścicielom. Nie powoduje poprawy sytuacji szpitala. Dla nowego podmiotu, jakim jest spółka, strata oznacza konieczność podniesienia kapitału zakładowego przez właściciela w celu uniknięcia złożenia wniosku o upadłość co ma takie same konsekwencje dla samorządu, jak konieczność pokrycia straty .

Słabością rządowego programu, zdaniem ekspertów, są również wymogi formalne, jakie muszą spełnić samorządy, które chcą z niego skorzystać. Warunkiem uzyskania wsparcia jest np. wykazanie, że SPZOZ posiada zobowiązania publicznoprawne (np. wobec ZUS) na koniec 2009 r. a znaczna część szpitali takich zobowiązań nie ma. Ma natomiast zobowiązaniami wobec kontrahentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE