PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyrektor szpitala: protest sanitariuszek nielegalny

  • PAP    20 października 2010 - 14:30

Dyrektor szpitala w Starachowicach (Świętokrzyskie) Jolanta Kręcka uważa, że protest prowadzony od tygodnia w lecznicy przez sanitariuszki jest nielegalny.
Prowadzące głodówkę kobiety nie zgadzają się na przekazanie sprzątania w szpitalu zewnętrznej firmie, chcą też odwołania dyrektor placówki.

W oświadczeniu przekazanym w środę protestującym związkom zawodowym i mediom dyrektor napisała, że w jej opinii protest naruszył Ustawę z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. "Akcję protestacyjną prowadzoną przez grupę salowych uważam za nielegalną. Proszę zatem o niezwłoczne przerwanie prowadzonej akcji" - napisała dyrektor.

Zapowiedziała też, że jeśli do godz. 13 w środę sanitariuszki nie przerwą protestu, będzie zmuszona "podjąć wszelkie kroki prawne, przewidziane w obowiązujących przepisach". Jak dowiedziała się w administracji szpitala, dyrektor może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, prokuratury i starosty starachowickiego - powiat jest organem założycielskim dla lecznicy.

Przedstawicielka protestujących, Kazimiera Tatarak z zakładowej Solidarności powiedziała, że głodówka jest kontynuowana. "Uważamy, że nasz protest jest legalny. Wszelkie decyzje co do jego formy i ewentualnego przerwania podejmujemy poprzez głosowanie. Na razie nie podejmowaliśmy żadnych decyzji" - dodała.

Sanitariuszki rozpoczęły głodówkę w ubiegłą środę. W poniedziałek okupowały wejście do gabinetu dyrektor lecznicy. Protestujące korzystają z dni wolnych od pracy lub urlopu. Przyjmują jedynie płyny, mają nie jeść także wtedy, gdy powrócą do swych zajęć. Kobiety przechodzą systematycznie badania lekarskie.

Zarząd powiatu nie przychylił się we wtorek do wniosku protestujących o odwołanie dyrektor ze stanowiska. Według starosty Andrzeja Matyni dokument nie spełnia wymogów formalnych - związki zawodowe nie mają kompetencji składania wniosków o odwołanie dyrektora.

Protestujące zebrały ponad 3 tys. podpisów mieszkańców powiatu starachowickiego pod apelem o poparcie ich "protestu przeciw bezprawnym działaniom dyrekcji szpitala, przeciw przedmiotowemu traktowaniu sanitariuszy szpitalnych - salowych".

Sanitariuszki - szpitalne salowe, które przeszły odpowiednie przeszkolenie - domagają się m.in. pięcioletniej gwarancji zatrudnienia. Pod koniec września przez trzy dni okupowały pomieszczenie przed gabinetem dyrektorki.

W umowie dyrekcji szpitala z konsorcjum, które od listopada będzie odpowiadać za sprzątanie lecznicy i jej otoczenia, zapisano dwuletnią gwarancję zatrudnienia, a także powrotu do pracy w starachowickim Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Konsorcjum przejmie 70 osób zatrudnionych dotychczas w szpitalu. Dodatkowo zatrudni 10 osób pracujących w lecznicy na podstawie umowy-zlecenia lub umowy na czas określony. Szpital jest zadłużony na około 51 mln zł; przejęcie sprzątania przez firmę zewnętrzną ma przynieść oszczędności.

To czwarty protest zorganizowany przez związkowców ze starachowickiego szpitala w ciągu ostatnich trzech lat. Pracownicy m.in. prowadzili głodówkę przeciw planom prywatyzacji placówki. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.