PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyrektor szpitala w Sosnowcu odchodzi

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    7 marca 2012 - 09:22
Dyrektor szpitala w Sosnowcu odchodzi

Zbigniew Swoboda, dyrektor sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, postanowił złożyć rezygnację z zajmowanego stanowiska.
W trakcie omawiania sprawy szpitala podczas piątkowego kolegium prezydent Zbigniew Szaleniec stwierdził, że jeżeli dyrektor Swoboda nie złoży rezygnacji, wówczas to on poda się do dymisji.

– Na piątkowym spotkaniu, zupełnie niepotrzebnie górę wzięły emocje. Chciałbym, by nie grały one głównej roli w kwestii szpitala. To zbyt poważna sprawa. To prawda, dyrektor złożył rezygnację, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i nic nie jest jeszcze przesądzone – komentuje sprawę prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski (zabierz głos/oceń prezydenta).

Dodaje jednocześnie, że nie ukrywa, iż oczekuje poważnej rozmowy w związku z zaistniała sytuacją. – Trzeba pamiętać o tym, że szpital jest w trakcie poważnych inwestycji. Dyrektor Swoboda nie widzi możliwości dalszej współpracy z NFZ, a skoro jest to niemożliwe, uznał, że jego osoba nie może być przyczyną problemów szpitala, stąd rezygnacja. Będę jednak jeszcze rozmawiał z dyrektorem – mówi Kazimierz Górski. Prezydent pytany o to, kiedy możemy spodziewać się jego decyzji krótko odpowiada: – Do miesiąca. Muszę mieć pewność, że będą kandydaci, którzy nie tylko potrafią wygrywać konkursy, ale też solidnie i ciężko pracować.

Zbigniew Szaleniec, któremu podlega resort zdrowia nie ukrywa, że decyzja dyrektora Swobody jest dobra dla szpitala. – Ułatwi ona funkcjonowanie szpitala i nawiązać dobre stosunki z funduszem a tym samy opanować zadłużenie. Z mojego punktu widzenia to była konieczność – mówi. Pytany, czy trzeba było posuwać się do groźby odejścia ze stanowiska, stwierdza: – To nie była groźba, ale ta przejściowa sytuacja nie mogła trwać wiecznie, bo była szkodliwa dla szpitala. Musiała w końcu zostać podjęta jednoznaczna decyzja.

Dyrektor zgłaszał gotowość odejścia nie raz, nigdy jednak tego nie uczynił. Uważam, że jako resortowy prezydent powinienem mieć swobodę w działaniu, i jeżeli uważam, że ktoś nie sprawdza się na zajmowanym stanowisku, mieć prawo optować za jego odejściem lub nawet chcieć go odwołać. W tym przypadku nie miałem innego wyjścia, musiałem zachować się w ten sposób. Moje zachowanie wymusiła konieczność zmian w szpitalu – wyjaśnia Zbigniew Szaleniec.

Radości z zaistniałego faktu nie ukrywa Arkadiusz Chęciński, I zastępca prezydenta . – Nareszcie nad sosnowiecką służbą zdrowia zaświeciło małe słoneczko. Mam nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się wiosny – mówi. Pytany, co stanie się, jeżeli prezydent Górski nie ustąpi i zechce zatrzymać na stanowisku dotychczasowego dyrektora odpowiada: – Wierzę w mądrość prezydenta Górskiego. Opcji pozostania dyrektora Swobody na zajmowanym stanowisku nie biorę nawet pod uwagę.

Zbigniew Swoboda potwierdził, że złożył rezygnację na ręce prezydenta miasta. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że jeżeli prezydent Górski ją zaakceptuje Zbigniew Swoboda przestanie zarządzać Szpitalem Miejskim z dniem 30 kwietnia br.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.