PARTNER PORTALU
 • BGK

Dyrektorzy szpitali skarżą rząd za narzucone podwyżki dla pielęgniarek

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 lipca 2010 - 07:32
Dyrektorzy szpitali skarżą rząd za narzucone podwyżki dla pielęgniarek

Pierwszy dyrektor szpitala złożył pozew do sądu o uznanie za bezzasadne porozumienia, jakie Ewa Kopacz, minister zdrowia, 30 czerwca tego roku podpisała z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Wzywa kolejnych, żeby szli w jego ślady.
Janusz Kołakowski, dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy uważa, że porozumienie to jest niezgodne z konstytucją i prowadzi do nacisków na szpitale nienależące do resortu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgadzają się z nim także inni dyrektorzy szpitali i nie wykluczają, że też zaskarżą porozumienie do sądu. Obawiają się także eskalacji żądań płacowych ze strony rehabilitantów czy fizjoterapeutów.

Część z nich może złożyć pozwy sądowe. Tak było już w przeszłości, kiedy rząd narzucał odgórnie podwyżki personelowi medycznemu – m.in. tzw. ustawą 203. Wtedy ustawodawca przyznał podwyżki pracownikom zakładów opieki zdrowotnej, ale nie wskazał źródła ich finansowania. Szpitale nie miały pieniędzy na ich sfinansowanie, więc pracownicy kierowali sprawy do sądów.

Zgodnie z porozumieniem 75 proc. z 40 proc. dodatkowych pieniędzy, jakie świadczeniodawca dostanie w ciągu roku z NFZ, ma trafić na podwyżki tylko dla pielęgniarek i położnych. Taką gwarancję pielęgniarki uzyskały do końca 2012 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • wszechstronnie przebadany, 2010-12-12 21:28:33

  To nie cisza tylko analizowanie i liczenie zysków i strat.Tak robią wzsyscy dobrzy dyrektorzy szpitali.Po pierwsze nie szkodzić!
 • Roma, 2010-12-11 23:22:38

  i co ? znowu cisza w tej sprawie? najłatwiej jest unikać trudnych tematów i podejmować trudne decyzje ...
 • matka, 2010-12-11 16:45:49

  Dzięki takiej polityce rządowej straciłam syna. Wyjechał do pracy w Szwecji. Polska pozbyła się 2 wykształconych lekarzy (syn i synowa).Co będzie dalej?