Dyrektorzy szpitali skarżą rząd za narzucone podwyżki dla pielęgniarek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 30-07-2010
  • drukuj
Pierwszy dyrektor szpitala złożył pozew do sądu o uznanie za bezzasadne porozumienia, jakie Ewa Kopacz, minister zdrowia, 30 czerwca tego roku podpisała z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Wzywa kolejnych, żeby szli w jego ślady.
Dyrektorzy szpitali skarżą rząd za narzucone podwyżki dla pielęgniarek

Janusz Kołakowski, dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy uważa, że porozumienie to jest niezgodne z konstytucją i prowadzi do nacisków na szpitale nienależące do resortu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgadzają się z nim także inni dyrektorzy szpitali i nie wykluczają, że też zaskarżą porozumienie do sądu. Obawiają się także eskalacji żądań płacowych ze strony rehabilitantów czy fizjoterapeutów.

Część z nich może złożyć pozwy sądowe. Tak było już w przeszłości, kiedy rząd narzucał odgórnie podwyżki personelowi medycznemu – m.in. tzw. ustawą 203. Wtedy ustawodawca przyznał podwyżki pracownikom zakładów opieki zdrowotnej, ale nie wskazał źródła ich finansowania. Szpitale nie miały pieniędzy na ich sfinansowanie, więc pracownicy kierowali sprawy do sądów.

Zgodnie z porozumieniem 75 proc. z 40 proc. dodatkowych pieniędzy, jakie świadczeniodawca dostanie w ciągu roku z NFZ, ma trafić na podwyżki tylko dla pielęgniarek i położnych. Taką gwarancję pielęgniarki uzyskały do końca 2012 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

To nie cisza tylko analizowanie i liczenie zysków i strat.Tak robią wzsyscy dobrzy dyrektorzy szpitali.Po pierwsze nie szkodzić!

wszechstronnie przebadany, 2010-12-12 21:28:33 odpowiedz

i co ? znowu cisza w tej sprawie? najłatwiej jest unikać trudnych tematów i podejmować trudne decyzje ...

Roma, 2010-12-11 23:22:38 odpowiedz

Dzięki takiej polityce rządowej straciłam syna. Wyjechał do pracy w Szwecji. Polska pozbyła się 2 wykształconych lekarzy (syn i synowa).Co będzie dalej?

matka, 2010-12-11 16:45:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE